reklama

Dlouhý: Řadě firem hrozí bankrot. Kvůli růstu cen energií musíme svolat krizový štáb

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý volá po zřízení krizového štábu, který by řešil narůstající ceny energií. Prohlásil to na středeční tiskové konferenci. Kvůli krachu společnosti Bohemia Energy prý hrozí, že řada malých firem zbankrotuje.

reklama

Dlouhý na tiskové konferenci mluvil o konci dodavatele energií Bohemia Energy. „Je to krach, ne ukončení činnosti. Dopady jsou až na jeden milion zákazníků. Z hlediska firem se jedná hlavně o malé a střední podniky,“ řekl prezident Hospodářské komory.

Lidé a podnikatelé se podle něj sice nemusí bát odpojení od dodávek energií, ale lze očekávat, že dojde k zásadnímu zvýšení cen energií. To může znamenat konec řady společností. „Obáváme se bankrotu u řady malých firem,“ pokračoval prezident Hospodářské komory. Od lidí kvůli tomu prý dostává vzkazy. „Kdyby to bylo možné, ukážu vám svůj mail během uplynulého týdne. Mám jej plný stížností od firem, že nárůst cen energií je takový, že čelí bankrotové situaci,“ pronesl Dlouhý.

K Bohemia Energy dodal, že měla pověst společnosti, která se snažila zapůsobit agresivní kampaní a zaměřovala se spíše na nízkopříjmové a na lidi, kteří se neorientují na trhu s energiemi. Že jí hrozí krach, tušil. „Nějaké informace jsme v rozsahu, které by naznačoval nebezpečí, získávali od minulého týdne. V pátek to už bylo jasné,“ doplnil Dlouhý.

Firma Bohemia Energy, která zajišťovala energii asi 900 tisícům lidí v Česku, ve středu oznámila ukončení dodávek elektřiny a plynu zákazníkům. Uvedla, že důvodem jsou právě přetrvávající extrémní nárůsty cen energií.

Dojde na vznik krizového štábu?

Prezident Hospodářské komory obecně považuje aktuální nárůst cen energií za natolik závažný, že volá po okamžitém zřízení krizového štábu. V tom by podle něj měli zasedat představitelé vlády, ať už současné, či budoucí, lidé z resortu průmyslu a obchodu, ale také například zástupci podnikatelské sféry.

Zmíněný štáb by podle Dlouhého měl fungovat na denní bázi, přičemž by měl především zjišťovat, jaké má možnosti a nástroje v rámci Česka i Evropské unie. Především volá po zajištění krizového scénáře, jak ochránit koncové odběratele.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní
Sněmovna

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

Kde je politik, který měl znásilnit čínskou tenistku? I Čang Kao-li se ztratil

Od začátku listopadu se celý svět prostřednictvím sociálních sítí ptal: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Po tenistce se slehla zem poté, co obvinila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lie ze sexuálního zneužití. Největší obavy byly rozprášeny sérií „důkazů života“, byť celkem zvláštními. Ovšem v celé kauze se tak trochu zapomínalo na osočeného muže, o kterém stále není ani vidu, ani slechu.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama