Nehody, a to i ty vážné, se na českých silnicích stávají každý den. Dnes a denně jsou tak i absolutní laici mezi prvními, kteří mohou pomoci méně či vážně zraněným. Často tak rozhodnou o dalším bytí a nebytí jiných. Víte, co udělat jako první a jak pomáhat do příjezdu záchranářů? Čtěte dál a budete to vědět.
Ať jste sami aktivní účastníci nehody, kteří naštěstí vyvázli bez většího zranění, takže sami můžete podat pomocnou ruku těm, kdo ji potřebují, nebo jste se u neštěstí ocitli náhodou, je dobré vědět jak správně zasáhnout, než aktivitu na místě převezmou profesionální záchranáři.
Jak sundat helmu motorkáři v bezvědomí
Obavy, že motorkáři můžeme sundáváním helmy ublížit, nejsou na místě. Bez rychlé resuscitace mohou přijít podstatně fatálnější následky.
Vhodné je helmu snímat ve dvou. Přistupte ke zraněnému zezadu a pevně ale opatrně uchopte hlavu v helmě, aby se co nejméně hýbala. Zopakujte zavolání, pokud dotyčný stále nereaguje, otevřete hledí a zkontrolujte dech. Pokud není pravidelný, volejte linku 155.
Následně sundáváme helmu. U některých tipů lze odklopit celou obličejovou část, někdy je to dokonce vysloveně nutné. Místo, kde se dá helma odepnout, bývá označená červenou barvou.
Pokud jsou zachránci dva, jeden stále drží helmu v rukou, aby zabránil pohybům hlavy, druhý rozepíná přezky, opět červeně označené, a pokračuje ve snímání helmy. Strčí ruce co nejhlouběji do helmy, ideálně až k uším, nejlépe je dostat uši poraněného mezi ukazovák a palec, ostatní prsty drží hlavu. V tu chvíli přebírá kontrolu nad fixací hlavy on. První zachránce opatrně sundává helmu.
Nejnebezpečnější pohyby jsou kývání do stran nebo rotace.
Když jste první, kdo může pomoct
I když máte pocit, že je potřeba dostat se co nejrychleji ke zraněným, zastavte se. A věnujte pár vteřin zajištění vlastního bezpečí. Bezhlavá pomoc nikomu neprospěje, zranění byste nakonec mohli skončit i vy sami
- Rozsviťte výstražná světla na svém voze, zastavit byste měli cca 50 m od místa nehody, na dálnici alespoň 100 m
- Oblékněte si reflexní vestu
- Označte místo nehody výstražným trojúhelníkem
- Zavolejte tísňovou linku 155
- Rozhlédněte se, jestli vám nehrozí nebezpečí
- Jděte k raněným
- Pokud to lze a je to potřeba, zajistěte vozidla proti pohybu, případně vypněte motor
Pomoc zraněným
Pokud jsou při vědomí a komunikují, dostaňte je do bezpečí, ideálně mimo silnici.
Zraněné, kteří nejsou při vědomí, vyžadují důslednou kontrolu dechu. Jestli dýchají, lze zjistit poslechem i pohledem. Zjišťujeme, zda se zvedá hrudník a jestli slyšíme proud vydechovaného vzduchu. Pokud ne, je důležité dotyčného dostat ven z vozu, v případě motorkáře je nutné zbavit ho helmy. Ve voze nebo v helmě resuscitace není možná.
Poté, co zranění leží na zádech na rovné ploše, je potřeba zprůchodnit jeho dýchací cesty. To provedeme jednoduchým záklonem hlavy. Následně můžeme začít se samotnou resuscitací.
Pokud zraněný dýchá a jeho vyproštění z auta nebo helmy je náročné, poraďte se s operátory tísňové linky. Někdy je lepší do příjezdu záchranářů jen sledovat, zda dál pravidelně dýchá. To znamená asi dvakrát během deseti vteřin.
Vyprošťování z vozu
Pokud je nutné dostat raněné co nejrychleji z havarovaného auta, je potřeba postupovat opatrně. Dostaňte dotyčné z bezpečnostních pásů, rozepněte je nebo je přeřízněte. Dále uvolněte zaklíněné končetiny. Po celou dobu je důležité dbát na ochranu krční páteře. Raněné je vhodné pokusit se dostat ven z vozu pomocí Rautekova manévru. Jde o to si tělo dotyčného natočit tak, abyste alespoň částečně stáli za jeho zády. Své ruce podvléknete pod jeho pažemi, uchopíte ho za nezraněné předloktí. Pak se lehce zakloníte a tahem se snažíte dostat dotyčného ven z vozu. Záda člověka v bezvědomí opíráte o stehno pokrčené nohy. Nakonec je potřeba pomocí Rautekova manévru dotyčného odsunout do bezpečí.
Kdy vyprošťovat raněné z vozu
- Pokud jim hrozí další nebezpečí
- Pokud ho uvnitř vozu nelze dostatečně ošetřit
- Pokud potřebuje resuscitaci
- Pokud jejich poloha brání v pomoci jiným
Popis nehody záchranářům
Vždy je potřeba uvést místo, kde se nehoda stala, popsat, co se stalo nebo co vidíte. Dále je potřeba uvést počet zraněných. Záchranáři rovněž uvítají informace o tom, jestli se jedná o dospělé nebo děti a o rozsahu jejich zranění. Pokud máte aplikaci Záchranka, volejte z ní. Rovnou odešle informace o vaší poloze a vy máte ve vypjaté situaci o starost méně.
O tom, jak vypadá zásah záchranářů při nehodě motorkáře, si můžete přečíst v dalším z instagramových příspěvků Marka Dvořáka. Záchranář na svém profilu bez obalu ale mnohdy s nadsázkou informuje o těch nejtěžších chvílích v životech pacientů i lékařů.