Dolejš: Půlbilionový deficit není houska na krámě, líbat prsten premiérovi nebudeme

Jiří Dolejš

K věci 17.6.2020

„Veřejný dluh je běžný nástroj, ale nesmí se vysmeknout z rukou,“ uvedl poslanec KSČM Jiří Dolejš v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS. Schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun navrhovaný ministryni Alenou Schillerová (za ANO) není podle Dolejše houskou na krámě, a proto je třeba, aby byl řádně doložený a vysvětlený, což se zatím nestalo. Důležitější než samotná čísla je, za co se peníze utratí, „abychom zvýšený deficit nevyhazovali z okna“.

„Řekněme si rovnou, že půlbilionový deficit není houska na krámě. Takže my jsme samozřejmě chtěli, aby něco takového bylo řádně připravené, řádně doložené a vysvětlené, abychom pro to mohli hlasovat s čistým svědomím,“ vysvětlil Jiří Dolejš, proč se KSČM zatím staví proti navýšení českého deficitu na pět set miliard korun.

„Návrh je velmi útlý, skromný argumentačně a zjistili jsme při pročítání, že u zhruba sta miliard korun není zdůvodněné, na co přesně půjdou. A jistě uznáte, že dát vládě na letní měsíce dáreček sto miliard, aniž bychom věděli, na co přesně půjdou, by nebylo šťastné,“ doplnil Dolejš.

Nejsme koaličním partnerem, ale tolerujícím subjektem

Na poznámku moderátorky Marie Bastlové, že komunisté již vládě dříve vyhrožovali několikrát a většinou posléze ustoupili, poslanec reagoval, že nevyhrožovali, ale pouze vyvolali jednání a ta je upokojila.

„Myslím, že vyvolat jednání je naprosto logické, koneckonců nejsme ani vládní strana. My jsme na začátku řekli, že budeme vládu tolerovat na základě sedmi bodů, které se průběžně nějak plní, ale to neznamená, že budeme loajální, že premiérovi políbíme prsten, že zkrátka budeme plnit všechno, co mu na očích uvidíme,“ zmínil Dolejš, přičemž později doplnil, že komunisté nejsou koaličním partnerem, ale tolerujícím subjektem.

Moderátorka Marie Bastlová připomněla dřívější změnu postoje KSČM na předkoronavirový růst deficitu na 40 miliard. „Musíte vnímat, co se za těmi čísly skrývá. Ono v podstatě není až tak zásadní problém, jestli před krizí měl být deficit 30 nebo 40 miliard, ale za co se ty peníze utratí, abychom ten zvýšený deficit nevyhazovali z okna. A to, co platilo u 40 miliard, ještě ve větší míře platí u částky půl bilionu korun,“ odpověděl Dolejš.

Vyrábíme-li tak velký dluh, musíme vědět, jak bude splácen

„Naše požadavky jsou, aby doložení schodku bylo srozumitelné, čitelné a účelné. A pak máme ještě jeden požadavek. A to je, že když už vyrábíme tak velký dluh do budoucna, tak musíme taky vědět, jak bude splácené, aby na něj nedoplatili občané, daňoví poplatníci, abychom nerozjeli dluhovou spirálu,“ popsal Dolejš požadavky komunistů pro podporu rostoucího schodku.

Poslanec se vyjádřil též k veřejnému dluhu jako takovému či k tomu, zda by situace mohla vést k předčasným volbám: „Veřejný dluh je běžný nástroj, ale nesmí se vysmeknout z rukou. Myslím si, že speciálně čeští ekonomové mají určitou tradici už z dob Štrougalových vlád, kdy jsme ve východním bloku zadlužili ekonomiku ze všech nejméně. Pokud se řítíme do ekonomické krize, ještě k tomu přidat krizi ústavní či politickou by nebylo šťastné, a ten, kdo by to vyvolal, by mohl nést i politické důsledky. Naší odpovědností je se dohodnout a ne vyhrožovat předčasnými volbami.“

Budou komunisté tlačit na výměnu ministra zahraničí Tomáše Petříčka? Je současný nesouhlas KSČM s půlbilionovou výší státního deficitu politikařením? Nemají komunisté strach, že je coby partnera ANO ve Sněmovně nahradí jiný subjekt? Podpoří Jiří Dolejš na sjezdu strany ve vedení Vojtěcha Filipa? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém pořadu K věci.

Tagy: