Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit televizní poplatek o 15 korun na 150 Kč měsíčně a rozhlasový o deset Kč na 55 korun. Původně navrhovalo televizní poplatek 160 Kč, navrhovanou výši rozhlasového zachovalo. V dalších letech by poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o inflaci, pokud by od poslední změny překročila šest procent. Vyplývá to z aktuálního návrhu mediálních novel, které ministerstvo vypracovalo. Počítá s jejich účinností od 1. ledna 2025. Původní návrh z loňského roku kritizovaly komerční televize.
Navrhované zvýšení rozhlasového a televizního poplatku podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem České televize a Českého rozhlasu tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě.
ČTĚTE VÍCE: Lékaři chtějí zvýšit poplatek za pohotovost na 500 Kč. Nehorázná šílenost, nechápou lidé
Televizní poplatek ve výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, loni byla jeho reálná výše 61 Kč. Rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005 a od té doby se jeho reálná hodnota snížila na 25 korun.
Přepracovaný návrh i nadále počítá s rozšířením počtu plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Naopak firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.
Novela rovněž mimo jiné snižuje dobu oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z roku 2023. Důvodem je nadměrné užívání sponzoringu pořadů v ČT.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) již dříve uvedl, že se na indexaci poplatků shodla vládní koalice. S podrobnostmi návrhu má novináře seznámit ve středu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak se slaví Světový den televize