reklama

Nový rekord. V Česku přibylo 680 nakažených, s covidem-19 se potýká 7200 lidí

Nakažených koronavirem v Česku dál přibývá rekordním tempem. Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. Tento týden jich laboratoře provedly zhruba 10 000 denně. Ve čtvrtek bylo potvrzeno 680 nových případů nákazy.

reklama

Celkem se nakazilo v Česku přes 26 tisíc lidí. Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru. Více než 18 800 lidí se vyléčilo, 426 zemřelo. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S onemocněním COVID-19 bylo v nemocnicích podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 172 pacientů, v těžkém stavu je 40 z nich.

Dosavadní maximum denního přírůstku z této středy bylo 649, kdy počet nových případů poprvé přesáhl 600. O den dřív laboratoře potvrdily 504 pozitivně testovaných na koronavirus, což bylo stejně jako předchozí rekord z 21. srpna. Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo růstu nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září se v celé zemi znovu zpřísnila povinnost nosit roušku na veřejnosti.

Tuzemsko má nejvyšší tempo nákazy ze sousedních zemí

Ve srovnání s tempem nákazy ze sousedních zemí je na tom Česká republika nejhůře. V přepočtu na milion obyvatel má Česko za čtvrtek 3. září denní přírůstek 63,5 nakažených. Naopak nejlépe si vedou Německo a Polsko je 16 nakaženými na milion obyvatel, následuje Slovensko s 22,2. V Rakousku byl denní přírůstek 45,5. Chorvatsko, které je častým cílem českých turistů, hlásilo ve čtvrtek 90,9 nakažených na milion obyvatel.

K tématu

V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, mnozí jsou úplně bez příznaků.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 64 nových případů nemoci COVID-19. Víc než pět desítek nakažených 100 000 obyvatel za uplynulý týden evidují okresy Třebíč, Svitavy a Praha. Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily přes 6 100 lidí pozitivních na koronavirus. Následuje Moravskoslezský kraj s víc než 5600 případy a Středočeský kraj se 3 226 nakaženými. Ostatní kraje mají méně než dva tisícovky obyvatel, u nichž se onemocnění COVID-19 potvrdil.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru, takzvaný semafor. Od minulého pátku byla Praha jako jediný region na oranžovém, tedy druhém ze tří stupňů rizika nákazy. Výrazně přísnější opatření než ve zbytku republiky ale hygienici v metropoli zatím nezavedli.

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama