V pátek přibylo 486 nakažených. Je to druhý nejvyšší nárůst za dobu epidemie

V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci COVID-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23 777 případů. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejvyšší denní nárůst nakažených byl zaznamenán minulý pátek 21. srpna, kdy testy potvrdily 503 případů. Čtyři z pěti nejvýraznějších denních přírůstků případů nemoci připadají právě na období posledních několika dní od 21. srpna. Jen od počátku tohoto týdne už přibylo v Česku přes 1800 nově nakažených.

Asi tři čtvrtiny lidí nakažených od března se již z nemoci vyléčily a 419 lidí zemřelo. Počet úmrtí se ve čtvrtek ani v pátek nezvýšil. Nemocných je aktuálně 5861, což je nejvíce od začátku epidemie. Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, přibližně od poloviny července vytrvale roste.

I počet lidí, kteří musí být kvůli COVID-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Jen od minulého pátku se podle nejnovějších údajů ke čtvrtku 27. srpna počet hospitalizovaných zvýšil téměř o pětinu, na 139 a počet nemocných ve vážném stavu o dvě pětiny, na 32.

V předchozích dnech rostl také podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. V pondělí činil zhruba 3,5 %, v úterý 4,2 % a ve středu 4,5 %. Ve čtvrtek ale podíl pozitivních testů klesl na čtyři procenta. Údaje o testech za pátek zveřejní ministerstvo až dnes večer.

Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených v Praze. Za uplynulých sedm dní bylo ve městě zaznamenáno asi 39 nových případů v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Následuje okres Příbram s více než 38 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden a okres Hodonín s 34 případy.

Hygienici v pátek zařadili hlavní město do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale zatím nebudou zaváděna zpřísněná bezpečnostní opatření, jako třeba omezení otevírací doby restaurací a barů.

Tagy: