reklama

Dopady koronaviru budou v ledovcích zapsány až tisíce let

Dopady koronaviru budou v ledovcích zapsány až tisíce let.
Zdroj: Pixabay

Dopady pandemie COVID-19 jsou natolik globální, že je přírodovědci budou moci odhalit i po několika tisíciletích. Stopy zůstanou uchované v hloubi ledovců.

reklama

Glaciologové, neboli vědci zkoumající informace zamrzlé v ledovcích, očekávájí, že jejich následovníci budou mít šanci porovnat prudké změny, které na Zemi nastaly kvůli opatřením proti koronaviru počátkem roku 2020. Podobně nahlížíme jejich prostřednictvím do minulosti i dnes.

Zamrzlé bublinky vzduchu

Jak vypadala atmosféra před jedním, dvěma, třemi, ale třeba i deseti stoletími? Leccos se dá odhadnout na základě historických zápisů. Třeba množství vyrobeného a prodaného zboží i vyspělost tehdejších technologií.

Například vzduch Londýna v 19. století se s tím dnešním nedá srovnat právě proto, že technologie, laicky řečeno, potřebují mnohem méně komínů. Důkazem, kromě kronikářských záznamů a obchodních knih, jsou bublinky vzduchu zamrzlé v ledovcích. Ty obsahují směs plynů tehdejší atmosféry. Jde vlastně o v ledu uchovaný příběh naší civilizace, který se dá, podobně jako letokruhy u stromů, poměrně přesně datovat.

Mráz uchovává informace... dokud neroztají.
Mráz uchovává informace... dokud neroztají.

Co udělala karanténa

Stačí rychlý pohled do médií a je jasné, že jedny z nejvíce postižených odvětví jsou letecká doprava a celkově cestovní ruch, a to v souvislosti s tím, jak karanténa omezila lidi v pohybu. Zatímco extrémní útlum letecké dopravy snížil emise ve výškách, omezení osobní dopravy pomohlo vyčistit vzduch ve městech. „Toto snížení hladin oxidu dusičitého a oxidu siřičitého bude patrné na hladinách dusičnanů a síranů v ledových jádrech získaných budoucími glaciology,“ píše Lonnie Thompson, profesor The Ohio State University v odborném serveru phys.org. Thompson byl součástí vědeckého týmu, který zkoumal ledová jádra odvrtaná z ledovců v nejodlehlejších oblastech světa.

V nejchladnějších částech Země se led neustále ukládá a uchovává v sobě nejen výše zmíněné vzorky atmosféry dané doby, ale i organické materiály, jako jsou rostlinné stonky či listy. Ty jsou pak důkazem, který botanikům odhalí typy ekosystémů v okolí. Mikrobiologové zase mohou z ledu odebírat bakterie a viry.

Celá paleta informací získaných z ledovcových vrtů je vlastně skládankou, která o naší společnosti uchovává informace v nezměněné podobě po stovky a tisíce let. Ledovcová jádra získaná ze skalního ledovce Lazaun v Itálii v sobě obsahovala informace, včetně rostlinných zbytků, staré 10 300 let.

Pokud se pandemie nevrátí, začne se společnost vracet k „normálu“ tak, jak je zapsán v ledovcích zhruba z období roku 2019. Tedy v chemismu složení atmosféry a ve složení vzduchu v ledovcích zůstane důkazem pandemického roku 2020.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama