Dříve mírná pokuta, teď až 25 tisíc korun. Policie si došlápla na vychytralé řidiče

Používat zvláštní výstražná světla, neboli majáky, smí pouze složky integrovaného záchranného systému nebo některá speciální vozidla, která jsou jasně uvedena v zákoně. Problém je, že někdy je zneužívají i běžní řidiči, aby si urychlili průjezd dopravní špičkou. Zatímco dříve za tento přestupek hrozily jen minimální sankce, dnes řidiči zaplatí vysoké pokuty a dokonce jim může být udělen zákaz řízení.

Snad každý z nás se setkal se situací, kdy stál v zácpě a za ním se z ničeho nic vynořila blikající sanitka, policejní auto, hasiči nebo třeba pohotovostní vůz jedoucí k havárii plynu. Povinností ostatních řidičů pak samozřejmě je vytvořit takzvanou záchranářskou uličku, kterou vůz s předností v jízdě plynule projede.

K TÉMATU: Černobílá značka mate řidiče: Dva muži, dvě ženy a rozpůlené auto. Co to signalizuje?

Většina těchto aut je pak samozřejmě zvenku dobře označena, aby bylo ostatním účastníkům provozu hned jasné, že opravdu smí zvláštní výstražná světla používat. Jedinou výjimkou jsou snad civilní policejní vozidla, která ale lze snadno identifikovat podle jiných poznávacích znamení.

Obvykle mají majáky integrované do přední masky chladiče a do vrchní části zadního skla, za stínítkem nápis policie, uvnitř radar a často v nich sedí ještě policisté v uniformě. Nejednou jsem však stál v koloně a kolem mě projelo auto, které nebylo nijak označené a policistům rozhodně nepatřilo.

Falešný maják stojí jen pár stovek

Uvnitř totiž mnohdy seděla skupinka smějících se teenagerů libující si v tom, že jim ostatní řidiči díky blikajícímu majáku, který koupili za pár stovek, uhybají a oni tak nemusí čekat, než se stojící kolona opět rozjede. Tohoto přestupku si však začala čím dál častěji všímat také policie.

Problém ovšem byl, že takovýmto bezohledným řidičům hrozila jen pokuta do výše maximálně 2500 Kč, žádné trestné body ani zákaz řízení. S novelou silničního zákona se však povedlo sankce za tento přestupek výrazně zpřísnit.

„Zákon o silničním provozu stanovuje, že neoprávněné užití nebo napodobení zvláštního výstražného světla je přestupkem, za který ve správním řízení hrozí pokuta od 7 000 Kč do 25 000 Kč a zákaz řízení na dobu 4 až 6 měsíců,“ prozradila nám mluvčí policejního prezídia Violeta Siřišťová. To už je poměrně silný argument k tomu, aby řidiči majáky nezneužívali.

Až 5 000 Kč za poděkování světly

Tento přestupek není ovšem jediným z oblasti světelných zařízení, u nějž se sankce za jejich zneužití výrazně zpřísnily. Od loňského roku si totiž připlatí i ti řidiči, kteří použijí výstražná světla, respektive výstražný trojúhelník k jinému účelu, než k jakému byl určen, například k poděkování druhému řidiči.

„Nesprávné použití výstražných světel může být od roku 2024 postihováno pokutou na místě do 1 500 Kč nebo až do 5 000 Kč ve správním řízení. Za nesprávné použití se přitom považuje i poděkování ostatním řidičům a teoreticky za to může být opravdu udělena pokuta. Záleží ale na konkrétní situaci a rozhodnutí příslušných orgánů,“ dodala mluvčí policie.

V minulosti za tento přestupek hrozila pokuta nanejvýš 2 500 Kč. Podle zákona pak mohou být výstražná světla, neboli výstražný trojúhelník, legálně použita pouze v případě hrozícího nebezpečí, například při náhlém snížení rychlosti nebo zastavení vozidla.

Tagy:
policie maják sankce Silniční zákon trojúhelník Policejní prezidium České republiky trestná činnost, právo a spravedlnost vymáhání práva