Souboj o Hrad jednoznačně ovládne Pavel, vyplývá z průzkumu. Babišovy šance klesají

Tento týden by druhé kolo prezidentské volby vyhrál armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Určitě by ho volilo 46 procent lidí a spíše ano dalších sedm procent. Jeho soupeře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše by zcela jistě podpořilo 29 procent občanů a spíš ano devět procent. Vyplývá to z průzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi. Podle nich zhruba devět procent respondentů zatím neví, koho v boji o Hrad podpoří.

Druhého kola prezidentských voleb by se chtělo podle průzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ určitě zúčastnit 71 procent lidí a spíše ano 13 procent. K volebním urnám naopak určitě nechce přijít devět procent voličů a spíše ne šest procent. Jedno procento dotázaných není rozhodnuto. Průzkumu se zúčastnilo 1 562 respondentů.

Volební model také nastínil, že se preference lidí, kteří pro oba finalisty hlasovali už v prvním kole prezidentské volby, příliš nezměnily. Z voličů ekonomky Danuše Nerudové a senátora Pavla Fischera plánuje víc než 80 procent oslovených dát hlas Pavlovi. Naopak voliči Jaroslava Bašty (SPD) zase chtějí ze 70 procent upřednostnit Babiše.

V případě voličů senátora Marka Hilšera by 71 procent hlasovalo pro Pavla a 20 procent pro Babiše. Z těch, kdo nebyli hlasovat v prvním kole, plánuje v tom druhém vybrat Pavla 44 procent dotázaných, Babiše 41 procent.

Pavla výrazně upřednostňují voliči vládních stran, tedy koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů či STAN. Hlasovalo by pro něj ale také 13 procent oslovených voličů hnutí ANO a 20 procent voličů hnutí SPD, ukázal průzkum. Babiše plánuje vybrat 80 procent dotázaných voličů ANO a 69 procent voličů SPD. Z tábora voličů vládních stran by podle průzkumu Babiš mohl získat pouze jednotky procent.

CNN Prima NEWS zveřejní výsledky svého exkluzivního volebního modelu od agentury STEM v neděli. V pondělí, kdy je naposledy možné publikovat průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentských voleb, ho má prezentovat agentura Ipsos.

Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční 27. a 28. ledna. Petr Pavel i Andrej Babiš přijali pozvání do prezidentského superduelu na CNN Prima NEWS, který se uskuteční 25. ledna ve 20:15. Televize Prima a CNN Prima NEWS tak nabídnou exkluzivní názorový střet ve studiu s diváky.

Tagy: