CNN Prima News duševní zdraví

duševní zdraví

Výpis příspěvků ke štítku „duševní zdraví“

SPÁLENÁ ZEMĚ: Pomoc psychologa potřebuje drtivá většina Ukrajinců. Nejhůře jsou na tom zajatci

Válka se neodehrává pouze na území Ukrajiny, ale také v hlavách tamních obyvatel a obránců. Zcela nejhůře jsou na tom právě vojáci a zejména pak ti, kteří prošli ruským zajetím. Právě o tématu psychiky Ukrajinců a jejich duševního zdraví ve válce je nový díl podcastu Spálená země, ve kterém se zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár ptá vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného. Jak Ukrajinci vedou svoji válku v duši?

Svěřovat se AI? Nesmírně nebezpečné, tvrdí sociolog. Jednu věc podle něj nikdy nenabídne

Rozvoj umělé inteligence a na ní založených chatovacích botů se projevuje nejen ve světě technologií, ale také v lidském soukromí. Někteří lidé s AI probírají složité vztahy se svými blízkými nebo ulehčují svému svědomí. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře může být takové chování nesmírně nebezpečné. Popsal, proč člověk ztrácí obvyklé zábrany, když se svěřuje umělé inteligenci. Co však tato technologie nikdy nenabídne?

Moravskoslezský kraj investuje do zdraví. Do projektů v regionu nalije 20 milionů korun

Téměř 20 miliony korun podpoří Moravskoslezský kraj zdravotnické projekty v regionu. Největší investicí bude modernizace informačního systému v krajské Bílovecké nemocnici za 12 milionů korun. Kraj ale přispěje i na hospicovou péči, zkvalitnění života onkologických pacientů nebo péči o duševní zdraví. Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Nadměrné užívání chytrých telefonů vede k „hnilobě mozku“, dokazují lékaři. Jak se bránit?

Závislost na smartphonech se stává čím dál větším problémem, zejména u mladé generace. Lékaři varují, že nadměrné používání mobilních telefonů může mít vážné následky, včetně takzvané „hniloby mozku“, která negativně ovlivňuje pozornost a duševní zdraví. Tento fenomén potvrzují nejen osobní příběhy, ale i vědecké studie, jak informuje zpravodajství CBS News.

Nedrží hubu a krok, říká o generaci Z psycholožka. Proč mladí často a brzy mění práci?

Nechtějí moc pracovat, v zaměstnání mají přemrštěné požadavky a často mění práci, od níž si potřebují brzy odpočinout. Taková prohlášení o generaci Z – lidech narozených mezi lety 1996 a 2012 – zaznívají napříč společností. Co však za přístupem mladých k zaměstnání stojí? To přiblížila psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková.

Léto bez starostí: Tipy pro duševní pohodu

Léto je období radosti, slunce a odpočinku. Ale i když si užíváme teplých dnů a letních aktivit, neměli bychom zapomínat na své duševní zdraví. Jak si tedy podržet duševní pohodu během léta a jak zvládat stres a úzkost, které mohou s horkým počasím souviset?

Úzkost může být vysilující. Její zvládnutí začíná jednoduchým krokem, říká expertka a radí

Jak potlačit úzkost? Zvědavost a kreativita mohou zastoupit roli určité „protilátky“. Ve své nové knize pojednávající o tomto emočním stavu socioložka Martha Becková uvádí, že mezi kreativitou a úzkostí existuje určitý „přepínací efekt“. V rozhovoru pro CNN přiblížila, jak s tímto stavem úspěšně bojovat i to, proč lidé k úzkostem sklouzávají.

Ve škole se cítí dobře jen desetina dětí. I učitelé mají rasistické poznámky, varuje expertka

Preventivní péče o duševní zdraví dětí se musí v Česku stát otázkou vnitřní bezpečnosti, prohlásila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V reakci na šikanu na ZŠ Vančurova v Hodoníně připomíná, že jen necelá destina, konkrétně devět procent dětí, se v Česku do školy těší, sami učitelé občas používají rasistické nebo homofobní poznámky a agresivita žáků narůstá. V rozhovoru otevřeně hovoří o řešeních, která by mělo Česko v rámci preventivní péče přijmout. Jedním z nich je i zavedení nového předmětu – tzv. socio-emoční výchova.

Skleněné děti: Daň za starost o sourozence s postižením. Výzkum odhaluje znepokojivou realitu

Na první pohled se může zdát, že jim nic neschází. Ve skutečnosti jsou však tzv. skleněné děti – sourozenci osob s postižením – od raného věku vystaveny, často nezáměrně, neviditelné tíze odpovědnosti. Toto téma zpracovává dokumentární snímek Ta druhá, který bude od 20. března k vidění v českých kinech. Tvůrci filmu iniciovali pro české prostředí průlomový výzkum, který vznikl pod záštitou Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a organizace NAUTIS. Ten odhaluje hluboký psychický dopad, jenž má tato situace na životy zdravých sourozenců.