„Upřímná“ debata hejtmanů: Lidem s exekucemi už nepomůžeme, připustil Půta ve studiu
duševní zdraví
Výpis příspěvků ke štítku „duševní zdraví“
PŘEHLEDNĚ: Každý stý život vyhasne předčasně. Kam se obrátit, když zvažujete sebevraždu?
Sebevražda stojí za každým stým úmrtím, přesto ji provází společenská stigmatizace. Ačkoliv dle předběžných dat nedošlo v uplynulém roce v Česku k významnému nárůstu případů, kdy si někdo sáhl dobrovolně na život, případy nejen z poslední doby připomínají fakt, že se stále jedná o velmi aktuální téma. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se v případě problémů obrátit? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.
Závislost na lécích na uklidnění? Často ji neúmyslně způsobí lékař, říká expert
Stále více lidí včetně mladistvých sahá pro úlevu od psychických problémů k návykovým látkám. Dostávají se tak do bludného kruhu. Po krátkodobé úlevě se duševní potíže naopak prohloubí. O závažném problému uklidňujících léků, kterému se veřejně nevěnuje tolik pozornosti, i o nebezpečí, které se skrývá v kratomu či HHC, mluvila moderátorka Martina Kuzdasová s psychiatrem Matějem Kasalem v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.
Nepodceňujte spánek, apelují odborníci. Popsali jeho vliv na kila, sex i zásadní choroby
Kdo špatně spí, tloustne. Jednoduché a podle expertů naprosto jasné vysvětlení. Spánek je jeden z nejvíce podceňovaných faktorů našeho zdraví. Přitom problémy s ním má čtvrtina Čechů bez ohledu na věk. A obezita není jediný problém, který je s ním spojený. Poruchy spánku včetně jeho nedostatku ovlivňují i duševní pohodu. Kdo málo spí, může mít špatnou náladu a deprese.
I psycholog může mít problém najít pro sebe pomoc, říká Kulhánek po nečekaném úmrtí kolegy
Osobně ho neznal, ale jeho práci uznával. Náhlé úmrtí Radka Ptáčka zaskočilo i jeho kolegu Jana Kulhánka. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil o náročnosti profese, která se zabývá lidskou psychikou. „Nikomu z nás se nevyhýbají životní katastrofy. Mám na mysli události, se kterými si nevíme rady,“ řekl klinický psycholog a psychoterapeut Kulhánek.
Útok v domažlické škole? Systémový problém. Duševní zdraví dětí se zhoršuje, varuje expertka
Úterní útok na základní škole v Domažlicích podtrhuje systémový problém, kterým je snížené duševní zdraví dětí a mladistvých v Česku. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Školy podle ní musí být schopné rychleji rozeznat signály, že děti nejsou v pořádku, a nabídnout jim potřebnou pomoc.
Ptáčkova sebekritika před smrtí: Selhávám, umožňuje mi to ale lépe pochopit chyby druhých
Působil vždy vyrovnaně, v dobré fyzické i psychické kondici. O to více všechny zaskočila zpráva o náhlém úmrtí respektovaného psychologa Radka Ptáčka. Ten o sobě ale mluvil vždy i se značnou sebekritikou. „A možná i ta má selhávání, kterých je v mém životě spousta, mi umožňují lépe pochopit selhávání těch druhých,“ přiznal v nedávném rozhovoru v podcastu Čestmíra Strakatého.
Zesnulý psycholog Ptáček ještě nedávno poskytoval rozhovory. Mluvil i o sebevraždách
Uznávaný dětský psycholog Radek Ptáček, který byl v úterý nalezen mrtev, ještě čtrnáct dní před svým tragickým odchodem poskytl CNN Prima NEWS rozhovor, v němž radil rodičům i dětem, jak zvládnout školní rok a povinnosti s ním spojené. Během své vědecké dráhy se zabýval také prevencí sebevražd a vyjadřoval se k tématům, která hýbala společností.
Do 11 let žádný chytrý telefon. Mobilní operátor radí rodičům, jak chránit zdraví dětí
Takovou radu rodiče britských dětí nejspíš nečekali. Největší mobilní operátor v zemi EE jim radí, aby dětem do 11 let vůbec nepořizovali chytré telefony. Společnost chce tímto doporučením zlepšit duševní zdraví dětí. Experti varují, že používání smartphonů může přispívat ke ztrátám pozornosti, vystavuje děti škodlivému obsahu a vytlačuje záliby jako jsou venkovní aktivity nebo povídání si s kamarády.
Buďte vděční za to, co máte. Emoce pomáhá prodloužit život, odhalila studie
Smrt je sice nevyhnutelná, ale to nebrání výzkumníkům v oblasti zdraví, aby hledali způsoby, jak ji co nejvíce oddálit. Jejich nejnovějším kandidátem je něco, co je zdarma, bezbolestné, nechutná špatně a nenutí vás se potit: vděčnost. Nová studie, jíž se zúčastnilo téměř 50 tisíc starších žen, odhalila, že se sílícím pocitem vděčnosti se u nich snížila pravděpodobnost úmrtí v následujících třech letech.
Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba
To, jak dobře zvládáte stresové události, může úzce souviset s vaším střevním mikrobiomem. Odhaluje to studie publikovaná v Nature Mental Health, která se na „komunikaci“ mezi střevem a mozkem zaměřila. Odborníci zjistili, že ti, kteří jsou vůči vypjatým situacím více odolní, mají tuto schopnost biologicky zapsanou v mikrobiomech. Stres však není jedinou věcí, kterou ekosystém drobných organismů v těle může ovlivnit.
Ketamin proti duševním poruchám i závislostem: Co prožívá pacient v centru Nové Elysium?
Terapeutické centrum Nové Elysium v Brně pomáhá pacientům s léčbou depresí, traumat nebo závislostí. Brněnské centrum fungující pod společností Podané ruce je výjimečné v tom, že léčí pacienty pomocí ketaminem asistované psychoterapie. Jedná se o jedno z prvních takových center v republice. Oproti běžné léčbě, například antidepresivy, mohou duševně nemocní klienti pociťovat úlevu okamžitě po prvním podání ketaminu. Centrem Nové Elysium redakci CNN Prima NEWS provedly psycholožky Michaela Killarová a Darina Zámečníková Havlíčková. Ty v rozhovoru například vysvětlily, za jakých podmínek se pacient může v centru léčit, co prožívá po podání ketaminu, jaké jsou kontraindikace, ale třeba i to, jaké další látky by mohly úřady časem schválit.
Alarmující výsledky výzkumu: Desetina mladých Čechů trpí těžkou depresí. Nemá jim kdo pomoct
Úzkosti, deprese nebo syndrom vyhoření. To jsou časté psychické problémy mladých lidí. Vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se proto rozhodli na tuto skupinu zaměřit ve výzkumu, který trval přes 10 let. Přinesl alarmující výsledky.