CNN Prima News duševní zdraví

duševní zdraví

Výpis příspěvků ke štítku „duševní zdraví“

Ochrana dětí v Česku tragicky selhává. Chystáme sérii klíčových opatření, říká zmocněnkyně

Systém ochrany dětí v Česku funguje naprosto nelogicky. Všichni na problém koukáme, ale zasáhneme, až když má rozměry požáru Hřenska, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Připravuje proto ve spolupráci se třemi ministerstvy plán Křižovatky života, který by měl státní systém ochrany dětí zlepšit. Investice do této oblasti se podle ní vyplatí i mimo jiné proto, abychom minimalizovali riziko, že se bude opakovat podobná tragédie jako na pražské filozofické fakultě.

Exkluzivní zpověď Vagnerové: Třikrát jsem vyhořela, už to nechci zažít. Pomáhá studená sprcha

Herečka Hana Vagnerová se v exkluzivním rozhovoru s Martinou Jandovou pro Showtime rozpovídala o svém duševním zdraví, na které poslední dobou hodně dbá. V minulosti si totiž prošla třemi syndromy vyhoření. „Už bych to nikdy nechtěla zažít,“ zdůraznila herečka. Promluvila také o vztahu na dálku s partnerem, který žije v Paříži. Pro Vagnerovou to prý bylo zprvu komplikované, nyní si to ale nemůže vynachválit.

Šťastné a příšerné: I Vánoce mohou být plné hněvu a osamělosti. Jak si s emocemi poradit?

Rodinná pohoda, čas trávený s nejbližšími, klid a pocit vděčnosti – nebo ne? Vánoční svátky jsou pro řadu lidí těmi nejoblíbenějšími z celého roku, najdou se však tací, kteří na konci prosince prožívají jedny z nejhorších chvil svého života. Místo radosti pociťují hněv, osamělost a úzkosti. Psycholožka Neha Chaudharyová pro CNN vysvětlila, proč lidé těmito stavy trpí a poradila, jak vánoční období ve zdraví – fyzickém i emocionálním – překlenout.

Jak začít podnikat? Míň kecat, víc dělat, radí Čechům Diblík. V byznysu je od dvanácti let

Již ve dvanácti letech začal podnikat, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Během dalších devíti let založil několik firem či agentur a stojí za vznikem řady aplikací. Tou poslední je VOS.health, přezdívaná „psycholog do kapsy“. Že by dnes 25letému Jiřímu Diblíkovi něco uteklo, si nemyslí. To, že začal podnikat tak brzy, naopak považuje za jednu z velkých výhod. Co by poradil ostatním, prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Talentovaný hráč si vzal život kvůli depresím. Karlova rodina založila fond na pomoc mladým

Byl talentovaným hráčem. Karel Ašenbrener pod přezdívkou Twisten válel v počítačové hře Valorant. Jenže vedle toho bojoval s depresemi a letos v červnu si vzal život. Tragický čin motivoval jeho rodinu v čele s maminkou Ivanou a otcem Karlem k založení nadačního fondu Twisten Foundation. „Chceme přetavit bolest v něco smysluplného,“ uvedla Ivana Ašenbrenerová.

Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka

Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.

Zelenská: Chcete snad další srpen 1968? Válka není problém jen Ukrajiny, ale celého světa

Válka mě naučila angažovat se v oblastech, v nichž jsem neměla dostatek zkušeností. Uvedla to první dáma Ukrajiny Olena Zelenská v rozhovoru pro web Aktuálně.cz s tím, že pomáhá především v oblasti duševního stavu ukrajinských občanů. Manželka prezidenta Volodymyra Zelenského prý nikdy o odchodu z válkou zmítané země nepřemýšlela. Zdůraznila, že v konfliktu nejde o „potřeby Ukrajiny“, nýbrž o svobodu společnosti na celosvětové úrovni. V této souvislosti připomněla sovětskou okupaci Československa z roku 1968.

Přemýšlí vaše dítě o sebevraždě? Expert popsal, jaké kroky tragédii předcházejí

Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých, a to hned po autonehodách. Čím si jedinec před tím, než si dobrovolně sáhne na život, prochází? A proč dnešní generace mladých tak často uvažuje o sebevraždě? Odpovědi na zásadní otázky hledal první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderovala Terezie Tománková. Jedním z hostů byl i Jiří Horáček, přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí Národního ústavu duševního zdraví.