CNN Prima News duševní zdraví

duševní zdraví

Výpis příspěvků ke štítku „duševní zdraví“

PŘEHLEDNĚ: Trápí mě sebevražedné myšlenky, náhle jsem přišel o blízkého. Kam se obrátit?

Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.

Experti o sebevraždách: Nárůst duševních nemocí je alarmující. Jak poznat varovné signály?

V české společnosti opět narůstá počet sebevražd. Statistické údaje vyznívají negativně zvláště u mladších lidí. V této souvislosti je alarmující fakt, že v posledních letech radikálně přibývá případů duševních nemocí, uvedli ve vysílání CNN Prima NEWS Roksana Táborská z Národního ústavu duševního zdraví a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace společnosti Akeso Matěj Kasal. Mimo jiné také poradili, jak jednat s člověkem, který sebevraždu zvažuje, či jak rozpoznat signály, jež tento čin mohou předznamenávat.

Matka mladíka, který si vzal život: Ztratila jsem část sebe, je to bolest. Miluju tě, Kájo

Patřil k velkým talentům české esportové scény a hráčská komunita ho milovala. Jednoho dne si však 19letý Karel Ašenbrener – známý pod přezdívkou Twisten – vzal život. „Ztratila jsem část sebe. Bolest ze ztráty dítěte je nepřenositelná,“ popsala redakci CNN Prima NEWS své pocity mladíkova matka a publicistka Ivana Ašenbrenerová. Současně upozornila na tristní dostupnost psychoterapeutické pomoci. „Bohužel přibývá dětí a teenagerů, kteří bojují s duševními problémy,“ podotkla.

Úspěšná a křehká Ósakaová, kterou už tenis nerajcuje. Mimo kurt vydělává padesátinásobek

Bývalá nejlepší hráčka světa – čtyřnásobná grandslamová vítězka – pokračuje ve svém tenisovém detoxu. Naomi Ósakaová se z neznámých důvodů odhlásila z Australian Open, což zapadá do její „akčnosti“ z minulých sezon. Ačkoliv jí nedávno bylo teprve 25 let, na kurty se nehrne za každou cenu, jedním z důvodů je i špatné zvládání tlaku. A také fakt, že patří mezi anomálie ze světa vrcholového sportu, pro které zdaleka nejsou obrovské výdělky z turnajů hlavním zdrojem příjmu.

Do toho dorosteš, slýchají bezdětné dívky. Některé Češky se však do těhotenství nehrnou

Ženy oddalují zakládání rodiny. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, podle kterého je průměrný věk českých prvorodiček 28 let. Většinou dávají přednost svobodě a osobnímu rozvoji. Některé ženy ale děti nechtějí vůbec. Kvůli běžné praxi v minulém století – mít potomky brzy – má však část společnosti na oddalované těhotenství odlišný názor.

Vrána na léčení? Každý z nás má nějaký ventil. Extraliga v pomoci zaostává, říká Platil

Český hokejový útočník Jakub Vrána má problém. A podle bývalého hráče Jana Platila problém velmi vážný. Organizace Detroit Red Wings ho totiž zařadila do asistenčního programu NHL a její hráčské asociace. Sám Platil je bojovníkem za to, aby podobná pomocná ruka existovala i v tuzemsku, protože trable s návykovými látkami, psychické potíže, případně oboje dohromady jsou zde tabu.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Bez tebe bychom tu už nebyli. Jak MMA zápasník svým apelem zachránil několik životů

Chvíle po zápasu nemohly být kontrastnější. Když fighter Paddy Pimblett vyhrál svoji třetí bitvu v organizaci UFC, vyšpulil na poraženého Jordana Leavitta pozadí a takzvaně zatwerkoval. Ale jakmile se o pár okamžiků později chopil mikrofonu, komické číslo vystřídala velmi vážná řeč. Brit hovořil o tom, jak je důležité, aby muži mluvili o svých problémech a neřešili trable sebevraždou jako jeho kamarád. S odstupem prozradil, že se mu ozývají lidé s tím, že jim zachránil život.