Dvacet mrtvých s covidem denně? Otupěli jsme, normální to není. Kubek se pustil i do Válka

Ve čtvrtek skončí povinnost nosit respirátory v městské hromadné dopravě. Podle některých odborníků je však na takové rozvolnění vzhledem k denním počtům úmrtí s covidem ještě brzy. Například prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek rozhodnutí kabinetu považuje za nezodpovědné a za lacinou snahu zalíbit se.

Zatímco mnozí lidé konec povinnosti nošení respirátorů v hromadné dopravě oslavují, podle Kubka je i několik jedinců, kteří z uvolnění tohoto protiepidemického opatření nejsou zrovna nadšeni.

„Kontaktovalo mě několik většinou starších pacientů. Ti se na to vůbec netěší, naopak se budou bát jezdit autobusem. Co jim totiž bude platný respirátor, když na ně ostatní nezodpovědní cestující budou prskat,“ řekl Kubek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Šéf ČLK rovněž upozornil, že s covidem stále umírá zhruba 20 lidí denně. „Je vidět, jak jsme otupěli. 20 mrtvých lidí denně už pro tuto společnost nic neznamená. Je to pro nás normální, jenže ono to normální není. Rozvolňování teď zkrátka není zodpovědné,“ kritizoval Kubek. Obzvlášť se pustil do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který vládě rozvolnění navrhl.

„Pan ministr je politik, opírá se o doporučení, která se mu hodí, a ignoruje ta, co se mu nehodí. Zrušení respirátorů před Velikonocemi je snahou zalíbit se. Vadí mi, že dopředu vyhlašuje, co se stane. Méně zodpovědní lidé ta opatření přestanou respektovat ještě dřív, než se zruší,“ varoval Kubek.

Že někteří Češi protiepidemická opatření porušují, potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS i biochemik Zdeněk Hostomský. Ten přiznal, že respirátor v MHD nenosí již dva týdny. Imunolog Václav Hořejší kolegu v reakci na to označil za špatného občana.

Tagy: