Evropským zbrojařským společnostem se mimořádně daří. Vzhůru letí hodnoty firem jako Rheinmetall, BAE Systems, Thales, Leonardo nebo Saab. Pozadu nezůstávají ani české zbrojovky. Významné zisky zaznamenávají jak Czechoslovak Group, tak i Colt CZ Group.
Nejen válka na Ukrajině, ale také nová politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšila význam zbrojařských firem po celé Evropě. Dobře je to vidět na akciích jednotlivých firem, které po Novém roce rostly i o desítky procent. Administrativa Spojených států totiž tlačí na členské země NATO, aby zvýšily výdaje na obranu. Nejčastěji se hovoří o třech procentech HDP.
ČTĚTE TAKÉ: Gastronomie zažívá další šok, tvrdí Kovanda. Podniky nemají peníze na rozvíjení, míní Kastner
Navýšit výdaje na obranu chce i labouristický premiér Velké Británie Keir Starmer. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom se ve výdajích vrátili do dřívějších pozic a obnovili naši schopnost se dále rozvíjet. V těchto časech musí být obrana a bezpečnost britského lidu vždy na prvním místě,“ řekl Starmer, jehož citoval The Guardian, s tím, že se jedná o vládní prioritu.
Zbrojařským firmám tato diskuze nahrává. Nejvíce z ní těží německá společnost Rheinmetall AG, která je klíčovým dodavatelem munice 155 mm a řadí se k důležitým vojenským podporovatelům Ukrajiny. Od začátku roku si zmínění zbrojaři připsali nárůst ceny akcií přes 50 procent. Jen za poslední měsíc vzrostla hodnota firmy o téměř 29 procent. „Jsme připraveni a nemusíme být zdrženliví. Je třeba nyní jednat ve prospěch evropské bezpečnosti,“ sdělil agentuře Reuters generální ředitel společnosti Armin Papperger.
Vysoký skok v hodnotě hlásí i italská společnost Leonardo SpA. Ta za poslední měsíc vzrostla o 21 procent a za poslední půlrok o 62 procent. Zbrojovka se soustředí na výrobu vrtulníků a v polovině loňského roku oznámila, že spolu s firmou Rheinmetall hodlá vyvíjet nový typ tanku. Kromě toho chce společnost nabrat mezi roky 2025 až 2028 dalších osm až deset tisíc pracovníků.
Pozadu nezůstává ani francouzská zbrojovka Thales, která za poslední tři roky přibrala devět tisíc lidí. Firma vyrábí například raketové střely Starstreak – Velká Británie je poskytla ukrajinskému vojsku. Za posledních třicet dní došlo k nárůstu ceny akcií o 22 procent.
Čtvrtou největší zbrojařskou společností v Evropě je švédská firma Saab, v tuzemsku známá především výrobou letounů Gripen. Společnost se ale specializuje i na produkci radarů nebo nejrůznějších ručních zbraní. V posledním měsíci se hodnota firmy zvýšila o 28 procent.
Zisky tuzemských zbrojovek lámou rekordy
Kromě evropských gigantů mají přívětivé podmínky na trhu i české zbrojařské společnosti. Jednoznačným lídrem je Czechoslovak Group vedená Michalem Strnadem. V loňském prvním pololetí firma meziročně ztrojnásobila provozní zisk na 10,7 miliardy korun. Tržby přitom narostly o 135 procent na 40 miliard korun.
Vyšší prodeje hlásí rovněž Colt CZ Group a STV Group. Kvůli velké provázanosti zbrojařů se státem vylepšují i český rozpočet. Potvrzuje to analýza Hospodářské komory, kterou zpracovala společnost EY. Z ní vyplývá, že obranný průmysl generuje až jedno procento HDP České republiky. V roce 2023 vygeneroval celý sektor obrat tři miliardy eur.
„Úspěch je dán nejen dlouholetou tradicí českého obranného průmyslu, ale zejména kvalitou, inovacemi a také zásadními geopolitickými výzvami, kterým v poslední době čelíme. Podle analýzy však stále naplno nevyužíváme veškerý potenciál a příležitosti, které se českým firmám obranného průmyslu nabízejí,“ řekl k analýze prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Z analýzy také plyne, že obranný průmysl má velmi pozitivní efekt na ekonomiku. Každá jedna koruna vynaložená do akvizic v obranném průmyslu se totiž vrátí 2,3 koruny. „Některé konkrétní projekty s vysokou přidanou hodnotou ukazují, že tento multiplikační efekt může být i vyšší, kdy každá investovaná koruna může vygenerovat až 3,2 koruny,“ uvedla komora.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku rychle přibývá cukráren a pekáren. Tradiční zákusky v nich nesmí chybět