Evropská armáda? EU se na „sdílení mrtvých“ nikdy neshodne, řekl Hampl. Zmínil hlavní problém

Ekonomové Mojmír Hampl a Ilona Švihlíková hodnotí výdaje na obranu

Společná evropská armáda je nereálný koncept, řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové ekonom Mojmír Hampl. Podle něj se Evropská unie nedokáže dohodnout na jednodušších věcech, natož na „sdílení mrtvých nebo vojáků“. Základním problémem je neochota evropských představitelů stanovit si jasné priority, dodává.

Podle Hampla je společná armáda zemí Evropské unie neuskutečnitelnou představou. „Koneckonců nebyli jsme se jako EU schopni shodnout ani na sdílení prostředků pro pojištění vkladů. Představa, že bychom se shodli na sdílení mrtvých nebo vojáků, mi přijde jako z jiného světa,“ řekl v nedělní Partii.

ČTĚTE TAKÉ: Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, tvrdí Fiala. První dodávka přišla z Itálie

Základním problémem je však podle něj „neochota říci, že nelze dělat všechno“. Narážel tím na iniciativy Evropské komise, jejíž šéfka Ursula von der Leyenová v březnu představila plán na přezbrojení Evropy ReArm Europe. „To ale nemůže jít ruku v ruce s udržením sociálních jistot a dekarbonizací,“ míní Hampl.

„Ta neochota politické elity prioritizovat a vybírat, co má větší a co menší přednost, a ta představa, která je prezentována voličům, že je možné mít všechno a ke každé existující drahé prioritě je možné libovolně bez dalšího přidávat další a nikdy nic neobětovat, to mě na tom všem trápí nejvíc,“ povzdechl si.

Zároveň uznal, že zbrojení není mezi lidmi nejpopulárnější politikou. „My jako ekonomové dlouhodobě říkáme, že je potřeba si vybrat, jestli máslo, nebo zbraně. Ale nemůžeme mít obojí. V Evropě tu debatu ale vedeme tak, že každá část politického spektra chce mít jistotu, že její preferovaná část veřejných výdajů bude zajištěna a nebude se na ni sahat,“ uvedl.

Chtějí další moc, míní Švihlíková

Proti ideji společné evropské armády se v pořadu Partie postavila také ekonomka Ilona Švihlíková. „Vnímám v tom tendenci, že si evropské elity chtějí centralizovat další moc. A ono samozřejmě, jakmile se jednou člověk dostane do takové pozice, tak, jak se říká, s jídlem roste chuť. Takže tady vidím další snahu o centralizaci,“ kritizovala tento nápad.

„Považuji to za nepravděpodobné a upřímně, já se v poslední době docela děsím všeho, co přichází od Evropské komise, protože když se podívám na ty výsledky za posledních 15 let, tak je to od desíti k pěti, když to řeknu mírně,“ dodala.

Celou epizodu pořadu Partie Terezie Tománkové, ve které se ekonomové věnují také inflaci, americkým clům a prioritám EU i českého státního rozpočtu, si můžete přehrát ve videu níže:

Tagy: