
Zbyněk Stanjura o změně daňového mixu a dani z nemovitosti
Není pravda, že by zaměstnanci s nižšími příjmy a chudší domácnosti platili procentuálně vyšší daně než bohatší, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura. A to přesto, že někteří ekonomové a sociologové tvrdí opak a přicházejí s návrhy na změnu zdanění práce i majetku. Ve zdanění majetku nechce současný ministr financí podnikat žádné další kroky. Voličům Spolu slíbil, že daň z nemovitosti nezvýší, byť to už vláda jednou udělala. Co si o krocích vlády a ministra financí myslíte vy? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.
Ať už mluvím s voliči Spolu, vašimi podporovateli nebo nevoliči, reakce se mi schází podobné. Je to zklamání, deziluze a zmar z toho, co po vládě za 3,5 roku zůstalo. Cítíte to podobně?
Máme ze sebou těžké roky, protože jsme měli vysoké ceny energií, což byla příčina vysoké inflace a na to jsme nebyli zvyklí. Když máte vysokou inflaci, tak vaše úspory ztrácí hodnotu. Takže na jednu stranu těm pocitům rozumím. Kdo by tvrdil něco jiného, popíral by realitu, na druhou stranu si myslím, že jsme dělali vše, co jsme mohli. Když mám čas to lidem osobně vysvětlovat, tak to voliči pochopí.
ČTĚTE VÍCE: Nejsme supermani, připustil Fiala chyby své vlády. Spolu podepsalo novou koaliční smlouvu
Některým se zdá, že se hodnoty ODS trochu vytrácejí. Co je dnešní ideou ODS?
Platí pořád to samé – podpora demokracie, volného trhu, kapitalismu, menší ale silný stát, který má pravomoci vykonávat tam, kde je má vykonávat, a ostatním dává svobodný prostor pro rozhodování a proto, aby si život mohli uspořádat tak, jak chtějí. Součástí naší dlouhodobé ideové výbavy je nezadlužená budoucnost a abychom měli pod kontrolou veřejné finance. Určitě slova soucit a solidarita jsou konzervativní hodnota. To znamená, že i my i naši voliči chtějí, abychom se postarali o ty, kteří se sami o sebe postarat z objektivních důvodů nemohou.
Cítím se jako reprezentant střední třídy
Malý stát, soucit a solidarita, svoboda. Pro koho ODS vlastně politiku dělá? Omlouvám se, ale záběr je široký a nevěřím tomu, že jste schopní pokrýt celou společnost.
Tak samozřejmě, že ne. To není žádná politická strana, aby pokryla celé politické spektrum. Cítím jako reprezentant střední třídy. To je věc spíše pocitová, než že byste byli schopní definovat, do jakého příjmu jste nebo nejste součástí.
Dá se to definovat i finančně. Pokud byste se měl definovat s těmi, kdo mají jako domácnost příjem třeba 60 tisíc korun čistého, což je střední třída, tak tam byste zřejmě nespadal.
To neznamená, že nejsem jejich reprezentant. To, že máte nějakou práci, kde je příjem vyšší než průměrný plat, neznamená, že těm lidem nerozumíte. Není to podle mě o konkrétní výši příjmu, ale o pocitu. Chtěl jsem říct, že střední třída je základem státu a platí naprostou většinu daní i sociálního zabezpečení. Ti příjmově slabší v zásadě neplatí žádné přímé daně – tzv. daně z příjmu. A podíl nejbohatších na celkovém daňovém příjmu je vlastně zanedbatelný. Jestli tedy někdo financuje základní služby státu jako obrana, bezpečnost, školství, sociální systém, tak je to střední třída.
Jsem ráda, že to říkáte. Připomenu tady výzkum PAQ Research a Daniela Prokopa, ze kterého vyplývá, že domácnosti s příjmem cca do 60 tisíc korun měsíčně platí vyšší daně z práce než ti vysokopříjmoví. Přijde vám to fér?
Ale to není pravda.
Jak to?
Máme dvě sazby daně z příjmu. Ti vysokopříjmoví mají druhou sazbu od trojnásobku průměrné mzdy a platí 23 procent a pokud platíte méně, tak platíte 15 procent.
Oni o tom hovoří i v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy, daňovými slevami na děti i odvody na sociálním a zdravotním pojištění.
Myslím si, že to ale není pravda. Pokud se podíváte na mezinárodní srovnání, tak tyto domácnosti už často daně neplatí, pokud pracují oba rodiče, a ještě existuje daňový bonus a v okamžiku, kdy mají dvě a více dětí, tak si ho mohou uplatnit a sleva se promítne ve vratce. Museli bychom vidět konkrétní příjem a konkrétní slevy, ale obecně si myslím, že taková rodina nemusí platit žádnou daň z příjmu.
V rámci programového prohlášení vlády jste tvrdili toto: Ozdravení veřejných financí a obnovení důvěry občanů ve spravedlivý a férový stát jsou dva klíčové úkoly, které stojí před vládou České republiky v oblasti ekonomiky. Myslíte si, že se vám to povedlo?
Bezesporu v některých oblastech života ano. Myslím si, že třeba finanční správa se chová jinak, než v předchozích volebních obdobích, je to respektovaný partner a nemá každého daňového poplatníka za sprostého podezřelého.
Zpět k férovému nastavení daní.
Kdo posoudí, co je férové nastavení daní. Neznám daňového poplatníka, který by rád platil daně. Na druhé straně si musíme říct, jaké služby za vybrané daně stát nabízí. A když se podíváme na naše veřejné finance, tak v zásadě financujeme víc, než na kolik vybereme.
Často se hovoří třeba o tom, že máme jednu z nejnižších daní z nemovitosti.
V rámci konsolidačního balíčku jsme zvedli daň z nemovitosti zhruba o 80 procent a platíme za to politické náklady do dneška. Takže ti teoretici, kteří nám říkají, abychom zvedli daň z nemovitosti, nerozumí tomu, jak citlivě by na to zareagovala společnost.
Daň z nemovitosti by platili takřka všichni
Jsme společnost, kde převládá vlastnické bydlení, většina občanů preferuje vlastnické bydlení oproti nájemnímu, což znamená, že by ji platili takřka všichni. Pokud bychom šli do toho, co některé státy mají, že platíme daň z nemovitosti podle hodnoty, je to zaprvé administrativně náročné, protože byste musela zjišťovat jakou konkrétní hodnotu má jaký byt nebo dům, a současně by daň byla mnohem vyšší.
Mě nepřekvapí, že mi ministr za ODS řekne, že nechce zvýšit daň z nemovitosti. Snažím se spíš touto debatou dopátrat toho, jestli vůbec systém, který byl nastavený v 90. letech a který ODS z velké části vytvářela, je férový pro dobu, ve které jsme.
A vy si myslíte, že když zvýšíme daň z nemovitosti, že zvýšíme dostupnost bydlení?
V souvislosti s bydlením by se muselo udělat spousty dalších změn. My se tady ale nyní bavíme o komplexní daňové reformě.
Šel bych raději cestou zvyšování nepřímých daní a snižování přímých daní, ale na to potřebujete většinu ve společnosti a v obou komorách parlamentu a taková většina dnes neexistuje. Neznám žádnou politickou stranu, která by v této chvíli navrhovala zvýšení daní. Není tady od voličů poptávka po tom, aby se daně zvyšovaly.
Debata o změně daňového mixu je samozřejmě na místě, ale musíme si taky říct ty míry. Největší daň je dneska sociální pojištění – 700 miliard ročně. Z daně z nemovitosti se vybere 18 miliard ročně. Kdyby kterákoliv vláda zvýšila daň z nemovitosti třeba 3x, což je dramatické zvýšení, tak by to přineslo 55 miliard. Tyto daně jsou tedy rozpočtově nevýznamné. Druhá je DPH.
Ekonom z Národní rozpočtové rady Petr Musil mi v rozhovoru uvedl, že změny u DPH ekonomicky státu nepomohly. Kdybyste vrátili zdanění před rok 2020 – třeba zvýšením daně z příjmu z 15 na 19 procent, tak by to mělo větší efekt.
Ale to by zaplatilo 4,5 milionu zaměstnanců, a to by určitě nebylo populární opatření. Ať mi ti ekonomové přinesou populární opatření.
Nepřišli jste na vládu ale právě kvůli tomu, abyste ta nepopulární řešení dělali?
Začala jste tím, že lidé mají pocit deziluze a zklamání… Mimo jiné platíme za konsolidační balíček a my jsme si toho vědomi a udělali jsme to proto, že jsme věděli, že je to potřeba, byť to bylo nepopulární. Podle mě by bylo nejhorší, kdybychom neudělali nic a deficit bychom měli o 200 až 300 miliard vyšší a byli bychom populárnější vláda. To by ale nebylo odpovědné. Myslím, že v rámci tohoto volebního období jsme udělali maximum, co se týče snižování deficitu. Na razantnější kroky, které si také umím jako ministr financí představit a které umím napsat, ale potřebuji většinu.
Kdybyste v příštích čtyřech letech byl znovu ministrem financí. Říznul byste do toho a udělal byste reformu daňového systému.
Kdybych měl většinu, tak ano.
Bylo by v ní zvýšení daně z nemovitosti?
Ne, nemyslím si.
Druhou část rozhovoru o volební kampani, střetu s Andrejem Babišem, o tom, proč ODS přijala do svých řad bývalého Piráta Jana Lipavského i o tom, co zbylo z idejí ODS z 90. let, si budete moci na CNN Prima NEWS přečíst již o Velikonocích.
Zajímá nás, co vy na to. Na CNN Prima NEWS nově spouštíme diskuze, na zkoušku zatím pod vybranými články. Přihlaste se účtem Prima+ a řekněte nám svůj názor!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bizarní kličkování Okamury kvůli referendu o NATO. Připustil, že by k němu sám nešel