Ve střední Evropě se šíří Candida auris. Tedy kvasinka, která je pro lidi jedním z nejnebezpečnějších houbových patogenů na Zemi. Nárůst infekcí zaznamenali v Německu. Média píší, že loni tu bylo evidováno šestkrát více případů než v předchozích letech.
Ve světě roste počet případů plísňových infekcí, které způsobuje kvasinka Candida auris. V Evropě pak sužuje hlavně Německo. „V roce 2023 zaznamenali vědci 77 případů,“ napsal server Tagesschau s tím, že jde o šestinásobný nárůst.
ČTĚTE TAKÉ: Rakovina vaječníků jako tichý zabiják. Expertka popsala příznaky, které by ženy neměly podcenit
Podle webu Focus.de houba neškodí zdravým lidem. „Problematickou se stává, když postihne lidi, jejichž imunitní systém je oslabený, například kvůli určitým již existujícím onemocněním. Pokud se houba dostane do těla, může způsobit vážná onemocnění a postihnout několik orgánů,“ napsal server. Zvláště nebezpečným je, když se dostane do krevního oběhu. Může totiž způsobit otravu krve.
Mezi příznaky infekce patří horečka, akutní zmatenost, dušnost, nízký nebo klesající krevní tlak a zrychlený puls. „Každá hodina bez lékařské péče zvyšuje riziko úmrtí o sedm procent,“ doplňuje web s tím, že ve více než 50 procentech případů je infekce houbou smrtelná.
Léky prakticky neexistují
Problém je i to, že na ni neexistuje téměř žádný účinný lék. Candida je totiž multirezistentní. To znamená, že si umí vyvinout odolnost vůči různým typům antimykotik, tedy léků, které se užívají k léčbě kvasinkových a plísňových infekcí.
Odborníci proto očekávají, že v následujících letech bude případů nadále přibývat. Prosazují proto rozšíření ohlašovací povinnosti i na tyto případy. Tímto způsobem by bylo možné včas odhalit nekontrolovaná ohniska v nemocnicích a zabránit dalšímu šíření nemoci, napsal Tagesschau.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když klíšťata útočí. Případů encefalitidy je dvakrát více než loni. Jak se účinně chránit?