reklama

Experimentální sídliště Invalidovna ukazuje drsnou krásu paneláků

Vyrostlo v Praze hned vedle barokního areálu karlínské Invalidovny, po které dostalo i jméno. Experimentální sídliště ukázalo, že paneláky nejsou jen králíkárny. Architekti tu představili několik novinek, třeba sendvičový dům. Později tu našel místo hotel Olympik, dominanta čtvrti nechvalně proslavená tragickým požárem z devadesátých let.

reklama

Československo trpělo po druhé světové válce nedostatkem bytů. Bylo nutné masivně stavět a poskytnout bydlení zejména mladým rodinám. V Ostravě se plánovalo vybudování nového města, jinde se výstavba omezila na nové čtvrti. Invalidovna měla vyplnit mezeru mezi Karlínem a Libní, o jejímž zastavění se uvažovalo už před válkou.

Experimenty s bydlením

Architektonická soutěž se uskutečnila roku 1958 a podle návrhů skupiny architektů v čele s Josefem Polákem se stavělo od roku 1959 až do roku 1967. Invalidovna nenese označení „experimentální sídliště“ jen tak. Architekti tu zkoušeli nové přístupy k bydlení, jejichž cílem bylo zajistit pohodlný život pro zhruba 4 200 lidí. Panelové domy se soustředily kolem zeleného prostoru se stromy a hřišti. Vstup do areálu vytvářelo obchodní centrum s tehdy moderní samoobsluhou.

Uprostřed areálu vyrostl Hotelový dům s malými byty pro svobodné lidi a bezdětné páry. Jeho architekti vycházeli nejen z funkcionalismu, ale inspiraci čerpali i z československého úspěchu na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu. Od roku 2001 je dům památkově chráněn.

Samostatnou kapitolou jsou zdejší panelové domy. Stavěly se ze šest metrů dlouhých panelů, což umožňovalo měnit vnitřní dispozice podle představ majitelů, aniž by byla ohrožena statika stavby. Architekti tu také představili tzv. sendvičový dům.

Sendvičové domy

Když do sendvičového domu vstoupíte, chvíli trvá, než se zorientujete. Chodby mohou připomínat bludiště. Střídají se tu totiž dva typy pater. Zatímco jedno protíná dlouhá chodba, druhé nabízí jen malý prostor u výtahu. Takové řešení mělo ušetřit místo ve společných prostorech, aby bylo možné vybudovat větší byty. Nesmíme zapomínat, že v tehdejší době bylo cílem nové výstavby poskytnout bydlení co možná největšímu počtu lidí, velikost bytu byla pro režim druhořadá. Na sídlišti Invalidovna ale architekti chtěli nabídnout kvalitní bydlení a sendvičové domy umožňovaly byty oproti tehdejším standardům zvětšit.

V sendvičových domech také vznikly společné prostory, které v jiných panelácích nenajdeme. K bytům patří malé sklady a herny nebo klubovny. Dnes fungují spíše jako odkladiště, komunitním účelům už zdaleka neslouží.

Hotel Olympik

Poslední stavbou, která na sídliště přibyla v roce 1971, se stal hotel Olympik. Jménem odkazoval na zklamané naděje Prahy, která chtěla hostit olympijské hry. Když ale kandidaturu pro rok 1980 podala Moskva, pražští soudruzi museli ustoupit. Olympik byl ve své době nejvyšším hotelem v Československu a turisté se v něm ubytovávají dodnes. Do dějin Prahy se zapsal požárem z roku 1995, při kterém zemřelo osm lidí. Vyčnívá vysoko nad okolní zástavbu a kontrastuje s ostatními domy svou červeno-oranžovou fasádou. Údajně má zobrazovat Dia, vládce Olympu, ale lidé v ní spíš vidí nechtěnou připomínku zmíněného požáru.

Tagy:
sídliště Invalidovna panelák experimentální sídliště Invalidovna panelový dům
Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta
Koronavirus

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama