reklama

Expert: Bartoš by mohl být prvním mužem přes palubu. Rakušan pojal debatu jako show

Vít Rakušan (STAN) byl v předvolební superdebatě výrazný, za mrtvé během covidu si ale s premiérem Andrejem Babišem (ANO) může podat ruce. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl komentátor webu Info.cz Petr Holec. Podotkl, že v koalici Pirátů a Starostů se postupem času změnily síly.

reklama

Debaty s názvem Česko hledá premiéra se na CNN Prima NEWS zúčastnilo osm lídrů nejsilnějších politických stran či koalic. „Zaujalo mě, co tam dělal Vít Rakušan, když titul debaty je, že Česko hledá premiéra. Je zajímavé, jak se změnil poměr sil v koalici. Piráti měli na začátku dvojnásobek politické síly, proto platí dvojnásobek kampaně. Šéf Pirátů Ivan Bartoš bude možná prvním mužem přes palubu v této koalici,“ prohlásil Holec.

Absence Ivana Bartoše, který by měl být za koalici PirSTAN hlavním kandidátem na premiéra, naštvala i současného předsedu vlády Andreje Babiše. „Kde je Bartoš? Kde je váš lídr? Proč nepřišel?“ ptal se hlasitě. Rakušan odvětil, že jsou v rámci koalice s Ivanem Bartošem dva lídři a v debatách se střídají. „Nemáme majitele jako vy a pan Bartoš vás viděl v pátek,“ odvětil Rakušan.

Rakušan, který svým výkonem zaujal nejvíce diváků, byl podle Holce opravdu hodně výrazný a debatu pojal jako show a estrádu. S Babišem se hádali, kdo může za 30 tisíc mrtvých lidí za dobu pandemie. Holec naznačil, že si nemají co vyčítat. „Naše opozice byla nejagresivnější a nejdestruktivnější z opozic v Evropě. Více než s covidem bojovala s Babišem. Jestli chce Rakušan hrát před volbami covid, musí si s Babišem podat ruku,“ zdůraznil komentátor.

Fiala je profesor, Rakušan ho zastínil

Proč vůbec premiér stále útočí na koalici Pirátů a Starostů? „Babiš bude potřebovat složit vládu a nejradši by vládl s ODS. Musí oslabit koalici PirSTAN, aby pro Spolu nebyla atraktivnější než ANO,“ vysvětlil Holec. Spolu avizuje, že by po volbách nejraději vládla právě s druhou opoziční koalicí.

Holec je však ke spolupráci skeptický. „Piráti jsou v mnoha věcech opakem ODS a uvnitř občanských demokratů je velké pnutí, jestli s nimi vládnout. Mnoho lidí říká, že ANO bez Babiše je menší zlo a nevadilo by jim,“ nastínil atmosféru uvnitř polické strany vedené Petrem Fialou.

Co se týče samotné debaty, podle Holce byl Rakušan daleko silnější než kandidát na premiéra koalice Spolu. „Fiala má problém, že není rozdavač emocí, Rakušan ho zastínil. Fiala je profesor, když se na něj díváte, nezvedne ve vás potřebu ho volit. ODS by potřebovala někoho jiného, od debaklu v roce 2013 stagnuje, přidala jen pět procent,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

  Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  reklama