reklama

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

reklama

Podle Hamáčka je jen v Praze kolem 70 tisíc neobsazených bytů. „Když se nám podaří osadit půlku, je to hned 35 tisíc bytů,“ řekl Hamáček v předvolební debatě na CNN Prima NEWS. Dalších 15 tisíc bytů by se podle něho mohlo postavit ze státních peněz.

Na otázku, jak velké pokuty ČSSD chystá za neobsazené byty, odpověděl: „Pokuta bude taková, aby se spekulantům nevyplatilo s byty spekulovat. Stejně jako v Mnichově, Berlíně či Kodani chceme spekulanty donutit, aby byty pronajali. Mohlo by to být tři až pět tisíc korun měsíčně.“

Podle politologa Lukáše Valeše ale Hamáček mluví o něčem, co jeho strana nedokázala prosadit. „Jsem trochu skeptický, sociální demokracie už před osmi lety slíbila, že připraví zákon o sociálním bydlení. Byla osm let ve vládě a nestalo se vůbec nic, pokus byl až na konci současného volebního období. Považuji to za předvolební plácnutí do vody bez dopadu,“ prohlásil Valeš při hodnocení středeční superdebaty na CNN Prima NEWS.

Komentátor Miroslav Korecký podotkl, že bydlení je pro sociální demokracii dlouhodobé téma. Pokutování je ale prý obecně velmi nepopulární. „Jako pravičáka mě tento pohled děsí. Když se začínají zestátňovat byty a jsou pokutováni lidé, kteří mají s bytem svobodný úmysl a koupili si ho za své peníze, svoboda dostává na frak. Uznávám, že byt je specifický statek, protože bydlení je základní lidská podmínka,“ řekl Korecký. Dodal, že každý má volbu, kde bude bydlet, i když mu to mimo hlavní město nemusí vždy vyhovovat.

Bytů je málo a pokuty nestačí

Martin Schmarcz doplnil, že bydlení je opravdu levicovou politikou. „ČSSD se snaží dělat politiku, se kterou jiné sociálnědemokratické strany vyhrávají volby. U nás je problém, že bytů je málo a pokuty nestačí. Hamáček řekl, že je to až třetí krok, ale je otázka, zda to voliči takto krátce před volbami zaznamenají,“ konstatoval.

Jinak by ale bydlení mělo být jedním z hlavních předvolebních témat. Politici však vytahují spíše uzákonění manželství homosexuálních párů nebo starou známou migraci. „Nejde o bezpečnostní problém, všichni se shodnou, že nelegální migraci nechtějí. Jde z toho udělat téma, protože je spojeno se strachem,“ zhodnotil Schmarz.

Podle Koreckého se některé strany chytly migrace, protože chtějí dostat do pozadí covid. Spíše než o téma tak jde o společenský fenomén, který může například hnutí ANO nebo SPD přihrát politické body. „Česko platově nedohání západní Evropu, zvyšují se ceny energií a lidé se bojí, že nově příchozí by mohli ohrozit už tak křehký blahobyt u nás,“ prohlásil Valeš.

Tagy:
migrace politika Jan Hamáček vláda volby 2021 Miroslav Korecký Martin Schmarcz Lukáš Valeš Česko hledá premiéra

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama