Expert o šéfovi Bohemia Energy: Chtěl si vyčistit karmu. Nepůsobil důvěryhodně

Přišlo mi, že si chtěl vyčistit karmu, řekl ekonomický analytik CNN Prima NEWS Petr Musil o pondělním vystoupení majitele Bohemia Energy Jiřího Písaříka. Ten se na tiskové konferenci se slzami v očích omluvil za říjnové ukončení dodávky elektřiny a plynu.

„Kdybych to měl shrnout, tak mi přišlo, že si chtěl vyčistit karmu. Moc důvěryhodně to nepůsobilo. Kdyby se všemu chtěl postavit čelem, oznámil by konec společnosti sám,“ zhodnotil analytik Musil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Písaříkovo vystoupení.

Bohemia Energy skončila s dodávkou plynu a elektřiny 13. října, od té doby Písařík mlčel. Společnost jako důvod uvedla přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích. Do potíží se dostalo zhruba 900 tisíc klientů.

„Upřímně vůbec nevím, jak začít. Jsou to již tři týdny od doby, kdy jsme museli učinit velice těžké rozhodnutí. Jak vidíte, stále ještě nejsem schopen o tom mluvit. Firmu jsme budovali 16 let. Byla součástí našeho každodenního života. Že to tak nebude, je pro nás naprosto nepochopitelné. Nevím, jestli si to dokážete představit, ale je to jako pohřbít někoho blízkého. Každé ráno se probudím a říkám si, že je to jen zlý sen,“ řekl v úvodu Písařík.

Zlom nastal 12. října. „Na ten okamžik asi dlouho nezapomenu – 25 bankéřů přišlo na jednání a sdělili nám, že nejenže nám neprodlouží provozní financování, ale přišli i s oddělením vymáhání a naznačili, ať splatíme to, co jsme měli načerpáno. Ačkoliv jsme splnili všechny podmínky. Osobně to považuji za velký podraz ze strany bank. Roky, kdy jsme jejich financování nepotřebovali a platili úvěry, které jsme měli poskytnuté, nebyl žádný problém, a pak byl najednou konec. Taková byla situace,“ pokračoval Písařík.

Není hloupý, aby nevěděl, kam se trh posouvá

Podle Musila ale není vysvětlení dostatečné. „Připadalo mi, že se vše snažil hodit na banky, Tvrdil, že 12. října mu 25 bankéřů nechce prodloužit financování provozu. Ale on není hloupý, aby nevěděl, kam se trh s energiemi posouvá. Není to tak, že by se v říjnu probudil a zjistil, že nemůže společnost ufinancovat. Ale také banky se musí chovat rozumně,“ uvedl expert.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal minulý týden na společnost Bohemia Energy trestní oznámení. Jako důvod uvedl podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelové převádění majetku mezi společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku.

Písařík považuje trestní oznámení za absurdní

„Dočetl jsem se to z médií a považuji za absurdní, že někdo, kdo se snaží po sobě nenechat dluhy, je napadán, že někoho okradl. Nedopustili jsme se žádného podvodu a nic jsme neukradli. Jakékoliv veřejně činěné výroky z úst politiků mediálně hrozně zvyšují tlak na ty, co nás budou prošetřovat,“ okomentoval Písařík.

„Argument, že převáděl nemovitosti na právnickou osobu s odůvodněním, že nechce, aby se vědělo, kde bydlí, mi nepřijde dostatečný. Dá se to zjistit v obchodním rejstříku. Nejde o pádný argument a jsem zvědavý na vyšetřování,“ konstatoval Musil.

Tagy: