Havlíček: Chceme dočasně snížit zálohy pro klienty DPI. V listopadu o 50 procent

Tisková konference ministra Karla Havlíčka

Ministerstvo průmyslu chce společně s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) snížit v listopadu zálohy za energie pro klienty dodavatelů poslední instance (DPI) o 50 procent vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent. Ladí se způsob provedení. Ministr Karel Havlíček také oznámil, že podal trestní oznámení na Bohemia Energy kvůli nabízení služeb v době ukončování činnosti a účelovému převádění majetku.

Ministerstvo průmyslu chce společně s ERÚ snížit zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI), a to v listopadu o 50 % z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 %. V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy. Ministerstvo ladí s úřadem a dodavateli poslední instance způsob provedení, definitivně by měl být znám ve středu, řekl Havlíček v úterý na tiskové konferenci.

Ve hře je podle Havlíčka memorandum s dodavateli poslední instance. „Což by byla varianta rychlá,“ řekl Havlíček. Podle něj existuje šance, že se MPO s dodavateli domluví. Šlo by tak o nelegislativní variantu. Druhou možností je snížení záloh na základě vyhlášky, kterou připraví ERÚ.

Výhodnější by podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka bylo společné memorandum. Vyhláška je totiž časově náročnější, i když by se připravovala ve zrychleném režimu. S některými dodavateli poslední instance úřad již jednal, se zbylými bude jednat tento týden.

Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Mělo by být definitivně schváleno do 15. listopadu.

Snížením záloh pouze na dva měsíce se MPO s ERÚ snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů. „My tím získáváme určitý čas, je to právě čas, který rozhoduje o tom, aby vzápětí, kdy potom zákazníci dostanou finální faktury, na ně byl připraven sociální systém, který ani MPO, ani ERÚ neobsluhuje,“ řekl Trávníček. Záchranná síť musí podle něj být poměrně velká.

Lidé budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. „Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu,“ řekl Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.

Dodavatelé jsou připraveni jednat

Společnost Innogy je připravena na snižování záloh klientům v režimu DPI v listopadu a prosinci, uvedla v úterý v tiskové zprávě. Tento krok podle ní částečně umožní zrušení platby DPH, o kterém rozhodlo ministerstvo financí pro tyto dva měsíce, nižší aktuální spotřeba u odběratelů zemního plynu vlivem teplého podzimu a pokles cen na velkoobchodních trzích v posledním týdnu.

„Společně s ERÚ a dalšími DPI určitě najdeme shodu, jak snížit cenový šok, kterému dnes čelí více než 900 tisíc zákazníků u všech dodavatelů poslední instance. Dnešní návrhy budeme velmi rychle analyzovat. Návrh snížení o 50 procent v listopadu a 40 procent v prosinci je ambiciózní, ale není nereálný,“ sdělil v úterý po jednání s ERÚ předseda představenstva Innogy Energie Tomáš Varco.

ČEZ je připraven postupovat v souladu s tím, jak MPO a ERÚ rozhodly. „Je náročné nyní opět měnit celý proces a přenastavovat všechny systémy. Jsme ale samozřejmě připraveni postupovat v souladu s tím, jak stát rozhodl,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Zálohy u dodávek elektřiny jsou podle něj obecně výrazně nižší než v případě plynu. Průměrná záloha na běžných sazbách u ČEZ je necelých 1 700 korun za měsíc.

Trestní oznámení na Bohemia Energy

Ministr podal zároveň trestní oznámení na společnost Bohemia Energy, důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Týká se nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku.

Havlíček to v úterý sdělil novinářům s tím, že trestní oznámení podal jako ministr průmyslu a obchodu. Kolem 900 tisíc odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem cen energií na velkoobchodních trzích.

Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové Sněmovně. V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v Parlamentu prosadit. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla.

Tagy: