Expert: Sprosťárny politiků se dělí na tábory. O hulvátství či roztomilosti rozhodují sympatie

Exprezident Miloš Zeman sdílel poslední společnou fotku s Karlem Schwarzenbergem

Experti hodnotí vulgarity politiků

U vulgarit je vždy zajímavé, že se politikům přičtou k tíži podle toho, jak jsou sympatičtí. U někoho jde o hulvátství, u jiného o roztomilost. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to uvedl komentátor MF Dnes Petr Kolář. Společně s šéfredaktorem Echo24.cz Daliborem Balšínkem reagovali na ostré výrazy, k nimž se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uchýlil poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). V souvislosti s uniklým e-mailem šéfa ANO Andreje Babiše pak diskutovali o tom, jak běžné je vytvářet si na politické rivaly „složky“. Ve spojitosti s expremiérem Kolář zmínil třetí světovou válku.

„Poslanci a poslankyně jsou lidé z masa a kostí. Stejně jako ostatní i oni mluví jako normální lidé a používají vulgarismy. Když člověk přišel do Sněmovny a bavil se s nimi mimo zapnuté diktafony, tak to bylo naprosto běžné. Bylo by vlastně docela zábavné, kdyby takto mluvili i na plénu stylem: ‚A teď vystoupí pan píp. A hele, ty nám tady píp říkáš píp.‘ To by byla legrace,“ zlehčoval Kolář probírané téma.

ČTĚTE TAKÉ: GLOSA: Co je horší? Babišův „z*rd“ v mailu, nebo Kolářův veřejně vyslovený „ču*ák“?

Následně zdůraznil, že když někdo používá vulgarismy v soukromí, tak to neznamená, že by tak měl mluvit i v oficiálních projevech či rozhovorech – tak, jako to udělal poslanec Kolář pro CNN Prima NEWS. „Kolář zjevně dělal rozhovor, a dokonce byl na to slovo hrdý a řekl, ať ho tam dáte. Zároveň mě ale baví, kolik podobných případů zde z minulosti máme. A u někoho to vadí a u někoho ne,“ pokračoval komentátor.

Ke zviditelnění využívají všech prostředků

Balšínek Kolářův slovní útok na exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (SOCDEM) označil za zoufalost. „Když někomu dojdou argumenty, není žádné politické téma, tak se každý snaží za každou cenu zviditelnit. A je vidět, že chce použít jakýchkoliv prostředků. Myslím, že bychom se měli bavit spíše o věcných problémech než o tom, jak se chce někdo zviditelnit tím, že mluví sprostě. To je pod naši úroveň,“ zdůraznil.

Komentátor Kolář následně přiblížil, jak vulgarity u jednotlivých politických osobností rozdělují společnost. „Je strašně zajímavé, že podle toho, jak je kdo sympatický, se mu vulgarita přičte k tíži, nebo se bere jako roztomilost. Typickým příkladem je exprezident Miloš Zeman, když překládal název skupiny Pussy Riot a použil legendární sprosté slovo sem, sprosté slovo tam. A byl z toho strašný skandál,“ vzpomínal.

Připomněl, že se Zeman chtěl tímto výstupem „vlísat pražské kavárně“, protože vulgarismy používal exministr zahraničí a zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Když se člověk podíval na jeho rozhovory a projevy, tak narazil na výroky typu: ‚Člověk nemá oči na zadní části těla‘. Pak tam byly lehké děvy, řečeno ovšem vulgárně. A vlastně to bylo bráno tak nějak roztomile,“ uvedl Kolář.

Podotkl, že vždy byl člověk posuzován podle toho, zda byl „v tom správném táboře“. „U Schwarzenberga to bylo roztomilé. Miloš Zeman – který v soukromí, jak ho znám, vulgárně nemluví – jednou použil takové slovo a už byl za největšího sprosťáka. Nepřekvapuje mě, že u Koláře to z velké části na někoho působí tak, že hájil svého tatínka a je proto úplně v pořádku říkat takové věci v rozhovoru,“ dodal komentátor.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rovenský napráskal Babiše, měl by se omluvit, žádá Havlíček. Neuvěřitelné, žasl Skopeček

K vulgarismům se uchýlil také expremiér Babiš v e-mailové komunikaci, kterou poslal tam, kam neměl. Obsahem byla žádost o zjištění citlivých informací o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti) včetně jeho dětí.

E-mail skončí třetí světovou

„Každý novinář, který jde na rozhovor, si udělá rešerši, přípravu na to, s kým bude mluvit. Problém by samozřejmě nastal v okamžiku, kdyby se použily – a to je hrozně důležité – nelegální prostředky, jako třeba odposlechy nebo sledování. To samé platí u politika. Je otázka, jak hluboce by se do toho mělo jít. V případě dětí politici zveřejňují to, zda je mají či nikoliv. Podstatné poté je, jak se s tou informací pracuje,“ vysvětlil Balšínek.

S tím souhlasil i Kolář. „Celá věc má dvě roviny. Ta první je, že jsem se v diskuzi bavil s člověkem, který léta dělal pro Jiřího Paroubka. Říkal, že takových rešerší udělal stovky, akorát Paroubek nebyl takový trumbera, aby to poslal někomu jinému. Souhlasím s Daliborem, že nesmí jít o nelegální prostředky. E-mail Babiš posílal svým lidem, ne detektivům,“ uvedl komentátor s tím, že ani v tomto případě však asi nešlo „o nic pěkného“ a „čert ví, proč to shání“.

ČTĚTE TAKÉ: Kritizovat Slováky za sraz s Lavrovem? Pokrytectví, řekl Hrnčíř. Babišův e-mail mu nevadí

„Druhá věc je samozřejmě zábavná v tom, že Andrej Babiš chce v Praze organizovat mírový summit mezi Ruskem a Ukrajinou. Mluví o tom, a pak člověk zjistí, že neumí správně odeslat e-mail, který adresoval svému asistentovi a tiskovému oddělení. Nedej bože, aby rozesílal pozvánky na případný mírový summit. To by mohlo skončit třetí světovou válkou,“ žertoval Kolář.

Tagy: