Babiš hřímal o Ukrajině: V EU by znamenala katastrofu. Vyzval k mírovému summitu v Praze

Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS) by měli podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Babiš svou výzvu v úterý navrhl k projednání na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora ale jeho požadavek nevyslyšela. Šéf opozičního hnutí mimo jiné prohlásil, že doufá, že se Ukrajina nikdy nestane členem Evropské unie, informoval web iDnes.cz.

„Mohli by takovou konferenci zorganizovat,“ uvedl na adresu hlavy státu a ministerského předsedy šéf nejsilnějšího opozičního hnutí. Dovolával se přitom vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že by se mohly letos uskutečnit dvě mírové konference i s ruskou účastí.

K TÉMATU: Ze zákulisí ANO: Budeme zase vládnout, raději s ODS než s Piráty. Bartoš bude opět problém

„Začněme mluvit o míru. Nikdo nechce válku,“ uvedl Babiš. Kritizoval současně náčelníka generálního štábu armády Karla Řehku, podle něhož je třeba se připravovat na možnost ozbrojeného konfliktu včetně možnosti odvodů. „Ať se připravuje někde v bunkru, ale ať už přestane mluvit,“ vyčetl mu ve Sněmovně.

Výzva předsedy ANO byla prvním z 16 bodů, o které chtěl rozšířit program aktuálního jednání poslanců. Své zhruba hodinové vystoupení věnoval především kritice vládní koalice a jejích představitelů, které obviňoval z šíření lží, neschopnosti a strašení občanů. Petr Fiala se podle Babiše stal premiérem „shodou nešťastných náhod a z leknutí“.

Babiš mimo jiné přesedlal i na téma Ukrajiny. „Tato země má nejúrodnější půdu, a to 33 milionů hektarů. Pomýlená privatizace a zkorumpovaná správa věcí veřejných od počátku devadesátých let soustředila úrodnou půdu do rukou nové oligarchické třídy,“ cituje Babišova slova web iDnes.cz.

Hlavními vlastníky půdy jsou tak podle Babiše hlavně „oligarchové a většinou evropské a severoamerické zájmy, včetně investičního fondu z USA či Saúdské Arábie“. „Znamená to, že Ukrajina ještě ani není v EU – a já sám doufám, že nikdy nebude, protože to by byla hotová katastrofa, a to hlavně pro další členské státy –, a přitom jim půda nepatří,“ dodal předseda ANO.

Spor o „holky v NATO“

Stejně jako na počátku února chtěl šéf hnutí ve Sněmovně řešit nákup amerických letounů F-35 a navrhoval prodloužení pronájmu gripenů. Na oplátku věnoval ministryni obrany Janě Černochové (ODS) bílé tričko s vyobrazením této švédské stíhačky. Ministryně počátkem února totiž věnovala Babišovi tričko s vyobrazením F-35 s tím, že je to „nejoblíbenější holka v NATO“. Šéf ANO obvinil ministryni, že gripeny nemá ráda, proti čemuž se Černochová ohradila.

Babiš naopak označil gripeny za „naši společnou holčičku“, která sloužila české armádě 20 let a ještě „může i dalších deset let“. „Vy ji normálně vyměníte za nenasytnou novou vaši hezkou holku, která chce jenom šperky, kabelky Louis Vuitton, Michelin. Je drahá. Takže dostane všechno dopředu a potom, když se uráčí, za 11 let přiletí,“ uvedl šéf opozičního hnutí.

Podle něj by bylo třeba zjistit, zda nyní využívané bojové letadlo nemá sestru páté generace. Černochová na Babiše z vládní lavice volala, že gripen „pětky“ nemá. „Já mám nulky,“ odvětil šéf ANO.

Předseda hnutí chtěl mimo jiné debatovat o reformě opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu, podle níž by se Evropská unie měla stát v roce 2050 klimaticky neutrální. Znovu se ohrazoval proti tomu, že by za Česko s tímto Green Dealem souhlasil.

„Žádná dohoda nebyla. Jsou to lži a dá se to všechno zdokumentovat,“ uvedl. Kritizoval také zemědělskou politiku EU včetně podpory ekologického zemědělství nebo omezování emisí skleníkových plynů. „Krávy prdí, tak je zabijeme a budeme vozit hovězí z Argentiny. Tam prdět můžou,“ poznamenal mimo jiné Babiš.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na Ukrajinu jsme neposlali nic, co by nám chybělo, tvrdí ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Rýpla si také i do Babiše

Tagy:
letoun zemědělství Ukrajina Andrej Babiš Petr Fiala Evropská unie Petr Pavel Karel Řehka Jana Černochová půda fond Poslanecká sněmovna ČR Zelená dohoda pro Evropu oligarcha Gripen Lockheed Martin F-35 Lightning II mírová konference