reklama

Vyjít cyklistovi vstříc není slabost. Buďte klidní, vzkazuje expert řidičům

Vyjít cyklistovi vstříc není známka slabosti, vzkázal motoristům redaktor Autosalonu Jan Blažek. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že zákon máme hlavě proto, aby si všichni uvědomili, jak se mají na silnicích chovat. Řidiči automobilů budou muset předjíždět cyklisty s minimálním odstupem 1,5 metru od začátku příštího roku.

reklama

„Řidiči i cyklisté si musí uvědomit, že je potřeba vzájemná ohleduplnost. Policie nebude zákon v praxi řešit. Řidičům ale může uškodit například při rekonstrukci incidentu s cyklistou,“ odhadl Blažek.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznal, že vzhledem k šířce českých silnic a přejíždění plné čáry je na některých místech nereálné, aby řidič předjel cyklistu bez porušení zákona.

Podobně se na celou problematiku dívá i Blažek. „Když řidič nemá odstup, neměl by předjíždět. Víme ale, jak to na českých silnicích vypadá, problém nastane ve městech i na užších komunikacích,“ podotkl. Dodal, že největší přínos v přijetí zákona je v rozvíření celospolečenské debaty.

Blažek prý na kole projel mnoho zemí a situace v Česku či Slovensku je podle něj jedna z nejhorších. „Byl jsem ve Švédsku nebo Portugalsku. Všichni tam jsou v pohodě, nikdo se na nikoho nezlobí. Dovolávat se, že až cyklisté budou dodržovat zákony, tak je budu předjíždět bezpečně, mi přijde krátkozraké,“ nastínil redaktor Autosalonu.

Traktor a kombajn také jedou pomalu

Řidiči jsou často netrpěliví a při předjíždění cyklistů to platí dvojnásob. Blažek uvedl dvě velmi podobné situace, kdy se ale motoristé chovají odlišně.

„Traktor a kombajn také jedou pomalu. Když je řidiči dojedou, jsou smíření s tím, že je nepředjedou. Cyklistu ale chtějí hned předjet. Z vlastní zkušenosti musím říct, že předjíždění z 10 centimetrů není pro cyklistu příjemné,“ popsal expert.

Samozřejmě, ani cyklisté nejsou svatí a měli by se na silnicích umět chovat. Blažek by uvítal, aby neporušovali předpisy jízdou po chodníku nebo v protisměru a nedělali řidičům naschvály. Ne vždy ale mohou jezdit u krajnice, protože se musí vyhýbat výmolům.

Českým řidičům vzkázal, aby jednali s rozumem. „Doporučil bych vyklidnění. Musí si uvědomit, že vyjít cyklistovi vstříc není známka slabosti, ale mentální vyzrálosti,“ podotkl s tím, že cyklisté i motoristé si musí uvědomit, že pro všechny bude nejbezpečnější, když se obě skupiny dokáží navzájem chovat ohleduplně.

Pokuta dva tisíce korun

Redakce CNN Prima NEWS v polovině září vyzkoušela na vlastní kůži, jak těžké může být zákon dodržovat. Video zachytilo, že pokud by motorista předjížděl cyklistu v 1,5metrové vzdálenosti, musel by v některých místech přejet plnou čáru, a dostat se tak do protisměru.

Pokuta za nedodržení 1,5metrové vzdálenosti řidiče od cyklisty má být až dva tisíce korun. Změna by měla platit od ledna 2022, pokud zákon podepíše prezident.

Novela o pozemních komunikacích prošla Sněmovnou letos v září. Podobná úprava už platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku. Bezpečnou vzdálenost pro předjíždění cyklistů navrhla uzákonit skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama