CNN: Trumpova obchodní válka už Čínu neochromí. Experti vysvětlili proč

Trajektorie čínské ekonomiky je v současnosti mnohem méně příznivá než za prvního mandátu Donalda Trumpa, přesto je podle americké CNN pravděpodobné, že Peking případnou obchodní válku s USA ustojí lépe než dříve. Čína totiž v posledních letech významně přeházela seznam svých partnerů a na Západ už tolik nevyváží.

Budoucí vládce Bílého domu Donald Trump ukázal ostré lokty při sporu s Čínou už během prvního mandátu. V létě roku 2018 zahájil ostrou obchodní válku s Pekingem. A to v době, kdy čínská ekonomika rostla a někteří experti dokonce věštili, že brzy předstihne tu americkou.

ČTĚTE TAKÉ: Trump chce zřídit speciální týmy vyšetřovatelů. Mají hledat důkazy o podvodech ve volbách 2020

To se ale nestalo. Čínská ekonomika se totiž zadrhla. Země se podle CNN potýká s problémy v oblasti nemovitostí, dluhu a deflace a nevypadá to, že by byla připravena na další obchodní válku, kterou Trump podle všeho plánuje.

Opak ale může být pravdou. I když je čínská ekonomika mnohem křehčí než za prvního mandátu Trumpa, za těch pár let se dost promíchal seznam obchodních partnerů asijské velmoci. Jinými slovy – Čína už není na Spojených státech tolik závislá. Pokud Trump uvalí 60procentní clo na dovoz čínského zboží, pekingskou ekonomiku už to zřejmě nezlomí tolik jako před pár lety.

„Čína se na tento den připravuje již delší dobu. USA jsou pro její obchodní síť mnohem méně důležité než byly dříve,“ řekl Dexter Roberts, autor bulletinu Trade War a vedoucí pracovník Atlantické rady.

Obchod Číny a USA upadá

Bilaterální obchod USA a Číny byl na vrcholu v roce 2022. Rok poté už ale Mexiko předstihlo Čínu na pozici vrchního exportéra do Spojených států. V roce 2023 šlo méně než 30 procent čínského exportu do zemí G7. Na přelomu milénia to přitom bylo skoro 50 procent.

Ostatně i Čína se navenek holedbá – a zároveň tím uklidňuje vlastní občany – že případné obchodní šoky zvládne. „Jsme schopni řešit a odolávat dopadům vnějších otřesů,“ řekl na tiskové konferenci Wang Šou-wen, vyjednavač pro mezinárodní obchod a náměstek ministra obchodu.

Pokud Trump skutečně odstartuje další obchodní válku (a to nejen s Čínou, protože cla mají dopadnout mimo jiné i na evropské zboží), Peking má podle CNN k dispozici plejádu nástrojů, kterými může reagovat. Krajní možností by mohl být odprodej amerických dluhopisů nebo cílená devalvace domácí měny, těmto nástrojům se ale Čína zřejmě vyhne, aby zabránila panice na vlastním akciovém trhu.

Určitě by ale nešlo o jednostrannou válku, ve které budou USA diktovat podmínky. Čína v posledních měsících začala mnohem ostřeji vystupovat proti americkým firmám, které působí na čínském území, a tyto snahy se mohou stupňovat.

„Již nyní tlačí na zahraniční společnosti působící v Číně a mohly by zvýšit tlak na americké firmy. Vybírají si cíle, které chtějí z čínského trhu stejně tak jako tak vytlačit,“ uvedla Liza Tobinová, vrchní ředitelka pro ekonomiku v americkém think tanku Special Competitive Studies Project.

Web Forbes upozornil, že pokud je Trumpovým cílem přesunout výrobu zpátky na území Spojených států, je to představa mylná. Pozici Číny jako globálního výrobce může podle něj klidně převzít například Vietnam.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trest pro Trumpa se odkládá. Kauza falšování záznamů může jít definitivně k ledu

Tagy: