Farský o stáži věděl už před volbami. Odstup, jiná cesta není, vzkazuje Kalousek

Jan Farský

Poslanec Jan Farský (STAN) o své cestě do USA věděl už před říjnovými volbami do Sněmovny, potvrdila pro server Echo24 Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise. Navíc se ukázalo, že se nebude jednat o půlroční stáž, jak místopředseda starostů původně informoval, nýbrž o osmiměsíční. Farský tak za své jednání čelí ostré kritice, a to i od členů stran vládní pětikoalice. K rezignaci na poslanecký mandát ho vyzval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Výsledek se pan Farský dozvěděl na jaře v květnu. V únoru jsou pohovory s uchazeči, v březnu se vyjadřuje k nominantům americká strana a v květnu oznamujeme výsledky stipendia,“ řekla pro web Echo24 Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise.

Farský tedy věděl o tom, že dostal prestižní stipendium do amerického Oregonu, dávno před tím, než se ve volbách ucházel o poslanecké křeslo. Další pochybnosti se vyskytly nad Farského tvrzením, že stáž bude trvat půl roku. Podle veřejně dostupných informací by se totiž poslancův pobyt v USA měl protáhnout na osm měsíců.

Farský sice svou rezignaci na post předsedy poslanců STAN bere podle svých slov jako samozřejmost. U poslaneckého mandátu to ale místopředseda Starostů už tak jasně nevidí. „V případě zásadního hlasování (ve Sněmovně, pozn. red.), které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoli přiletím zpět,“ hájil své rozhodnutí.

K rezignaci vyzývají i političtí spojenci

Poslanecký plat prý bude posílat neziskovým organizacím, jako je Člověk v tísni, Paměť národa či skaut. Přesto v řadách opozičního hnutí ANO a SPD panuje shoda, že by se měl vzdát i poslaneckého křesla. O tom je přesvědčen také Miroslav Kalousek, který s Farským v letech 2010 až 2017 seděl ve společném poslaneckém klubu.

„Je mi to moc líto, Honzo, ale tohle je prostě podvod a obelhávání voličů. Pokud jsi myslel vážně všechny hodnoty, které jsme spolu osm let zastávali v jednom poslaneckém klubu, rezignuj na mandát. Jiná čestná cesta není,“ vzkázal mu.

Ke kritice Farského se přidala také bývalá poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). Ta věří, že politik buď nepřijme post na univerzitě, nebo se vzdá poslaneckého mandátu. „Jste koaliční politik a součástí velmi důležitého celku. To neberete vážně? To upřednostňujete téma transformace EU nad téma vládní koalice?“ pustila se do něj.

Farský je ale přesto přesvědčen, že vzdát se funkce poslance by byla chyba. „Odstoupení jsem probíral s mnoha lidmi a říkali, že by bylo špatně, kdybych odešel. Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl. Navíc svou práci dělám rád,“ řekl poslanec v úterý.

Rakušan ani Fiala problém nemají

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že stáž Farského vnímá jako přínos nejen pro jeho profesní růst, ale i pro hnutí. „Byla by škoda, aby se kvůli tomu vzdal čtyřletého mandátu. Tento postoj sdílí i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jestli toto rozhodnutí přijmou i voliči Jana Farského, to ukážou další volby. Já věřím, že ano,“ doplnil.

Farskému ale příliš do karet nehraje znění koaliční smlouvy Pirátů a Starostů. Ta mimo jiné říká: „Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času.“

Otázkou také je, zda Farského rozhodnutí ponechat si mandát poslance koresponduje s článkem 26 Ústavy ČR: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“

Tagy: