reklama

Farský o stáži věděl už před volbami. Odstup, jiná cesta není, vzkazuje Kalousek

Poslanec Jan Farský (STAN) o své cestě do USA věděl už před říjnovými volbami do Sněmovny, potvrdila pro server Echo24 Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise. Navíc se ukázalo, že se nebude jednat o půlroční stáž, jak místopředseda starostů původně informoval, nýbrž o osmiměsíční. Farský tak za své jednání čelí ostré kritice, a to i od členů stran vládní pětikoalice. K rezignaci na poslanecký mandát ho vyzval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

reklama

„Výsledek se pan Farský dozvěděl na jaře v květnu. V únoru jsou pohovory s uchazeči, v březnu se vyjadřuje k nominantům americká strana a v květnu oznamujeme výsledky stipendia,“ řekla pro web Echo24 Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise.

Farský tedy věděl o tom, že dostal prestižní stipendium do amerického Oregonu, dávno před tím, než se ve volbách ucházel o poslanecké křeslo. Další pochybnosti se vyskytly nad Farského tvrzením, že stáž bude trvat půl roku. Podle veřejně dostupných informací by se totiž poslancův pobyt v USA měl protáhnout na osm měsíců.

Farský sice svou rezignaci na post předsedy poslanců STAN bere podle svých slov jako samozřejmost. U poslaneckého mandátu to ale místopředseda Starostů už tak jasně nevidí. „V případě zásadního hlasování (ve Sněmovně, pozn. red.), které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoli přiletím zpět,“ hájil své rozhodnutí.

K rezignaci vyzývají i političtí spojenci

Poslanecký plat prý bude posílat neziskovým organizacím, jako je Člověk v tísni, Paměť národa či skaut. Přesto v řadách opozičního hnutí ANO a SPD panuje shoda, že by se měl vzdát i poslaneckého křesla. O tom je přesvědčen také Miroslav Kalousek, který s Farským v letech 2010 až 2017 seděl ve společném poslaneckém klubu.

„Je mi to moc líto, Honzo, ale tohle je prostě podvod a obelhávání voličů. Pokud jsi myslel vážně všechny hodnoty, které jsme spolu osm let zastávali v jednom poslaneckém klubu, rezignuj na mandát. Jiná čestná cesta není,“ vzkázal mu.

Ke kritice Farského se přidala také bývalá poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). Ta věří, že politik buď nepřijme post na univerzitě, nebo se vzdá poslaneckého mandátu. „Jste koaliční politik a součástí velmi důležitého celku. To neberete vážně? To upřednostňujete téma transformace EU nad téma vládní koalice?“ pustila se do něj.

Farský je ale přesto přesvědčen, že vzdát se funkce poslance by byla chyba. „Odstoupení jsem probíral s mnoha lidmi a říkali, že by bylo špatně, kdybych odešel. Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl. Navíc svou práci dělám rád,“ řekl poslanec v úterý.

Rakušan ani Fiala problém nemají

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že stáž Farského vnímá jako přínos nejen pro jeho profesní růst, ale i pro hnutí. „Byla by škoda, aby se kvůli tomu vzdal čtyřletého mandátu. Tento postoj sdílí i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jestli toto rozhodnutí přijmou i voliči Jana Farského, to ukážou další volby. Já věřím, že ano,“ doplnil.

Farskému ale příliš do karet nehraje znění koaliční smlouvy Pirátů a Starostů. Ta mimo jiné říká: „Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času.“

Otázkou také je, zda Farského rozhodnutí ponechat si mandát poslance koresponduje s článkem 26 Ústavy ČR: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama