Jan Farský (STAN) odcestuje do USA, kde stráví půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu. Vzdá se tak funkce šéfa poslaneckého klubu Starostů, mandát řadového zákonodárce si ale ponechá. Za to jej kritizují zástupci opozičního ANO a SPD, předseda neparlamentní Přísahy Robert Šlachta či šéfka KSČM Kateřina Konečná. Negativní názor na Farského rozhodnutí má i exministr financí a výrazná postava koaliční TOP 09 Miroslav Kalousek.
Svou rezignaci na post předsedy poslanců STAN bere Farský podle svých slov jako samozřejmost. U poslaneckého mandátu to ale místopředseda Starostů už tak jasně nevidí. „V případě zásadního hlasování (ve Sněmovně, pozn. red.), které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoli přiletím zpět,“ hájil Farský své rozhodnutí.
Poslanecký plat prý bude posílat neziskovým organizacím, jako je Člověk v tísni, Paměť národa či skaut. Přesto se jeho rozhodnutí opozičním politikům příliš nepozdává. Podle poslankyně Karly Maříkové (SPD) by si měl Farský ujasnit své priority.
„Je to stáž v USA, nebo práce zákonodárce tady v ČR? Protože za to bude pobírat plat, ač ho chce věnovat neziskovým organizacím. Byl zvolen svými voliči, aby odváděl práci poslance. Nejedná se o krátkou dobu, půl roku je politicky velmi dlouhá doba,“ reagovala politička na dotaz CNN Prima NEWS.
Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher zase na Twitteru glosoval Farského plán vracet se do Česka, když Sněmovnu bude čekat zásadní hlasování: „Na důležitá hlasování bude kolega Farský létat zpět do vlasti. A co uhlíková stopa, pane poslanče, kterou zelení politikové tak bedlivě hlídají?“
Kritika přichází i od Kalouska
Možná trochu překvapivě se do Farského opřel i člen jeho koaličního partnera – exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Pan poslanec Farský vzkazuje všem voličům, že se vůbec nic nestane, když jimi zvolený poslanec nebude půl roku ve Sněmovně pracovat. Je úplně jedno, jak moc si v Oregonu zvýší kvalifikaci. Ten jeho vzkaz veřejnosti, že chodí volit zbytečně, je tisíckrát větší škodou,“ zkritizoval 1. místopředsedu STAN Kalousek.
Kritika naopak nepřekvapí u šéfky neparlamentních komunistů Kateřiny Konečné. „A my se chodíme do Ameriky učit, víte co? My se od amerických kapitalistů chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že američtí kapitalisté jsou v tom mistry,“ poznamenala nejprve europoslankyně KSČM. Posléze dodala, že Farského chování je „nebetyčná drzost“, a že odjíždí „na půl roku na prázdniny“.
Neskutečná arogance, hořekuje Šlachta
Ostře se do místopředsedy STAN pustil šéf hnutí Přísaha a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. „Neskutečná arogance Jana Farského. Jen pár měsíců po volbách, do kterých kandidoval s tím, že bude sloužit občanům, odlétá na půl roku pryč do USA. Měl by okamžitě složit mandát poslance,“ uvedl.
Poté si rýpnul i do senátorů z hnutí STAN. „Klouzavý mandát, který by umožnil Farského nepřítomnost nahradit, nemáme i díky senátorům za STAN,“ dodal. Šlachta má pravdu v tom, že schválení klouzavého mandátu, který ve Sněmovně výrazně prosazovali Piráti, skutečně v Senátu neprošlo i kvůli hlasům Starostů.
Jenže takzvaný klouzavý mandát, jak jej prosazovali Piráti, by poslancům umožňoval v případě vládní účasti předat poslanecké křeslo náhradníkům na dobu, po kterou by byli ministry. Šlachtova poznámka je tak přinejmenším zavádějící.
Na to upozornil i senátor Zdeněk Hraba (STAN). „Pane Šlachto, romantická představa o klouzavém mandátu, že náhradník nastupuje, pokud je poslanec jinde než ve Sněmovně, je krásná. Jenže klouzavý mandát je určen pro řešení dvojpozice ministr a poslanec,“ napsal.
Došlo k porušení smlouvy s Piráty?
Farskému přesto příliš do karet nehraje znění koaliční smlouvy Pirátů a Starostů. Ta mimo jiné říká: „Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času.“
Otázkou také je, zda Farského rozhodnutí ponechat si mandát poslance koresponduje s článkem 26 Ústavy ČR: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“