reklama
CNN Prima News Filip Matějka

Filip Matějka

Výpis příspěvků ke štítku „Filip Matějka“

Ekonom a člen krizového štábu Matějka: Firmy budou krachovat, lidé nebudou mít práci

Na začátku šlo o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat, uvedl ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc platformy CNN Prima NEWS. Následně doplnil, že v ekonomických opatřeních byl počáteční směr dobrý, v jednu chvíli jsme však ztratili cestu a začal trochu chaos. Nyní je podle něj nutné počítat s krachy firem a nezaměstnaností.

Stát by mohl koupit až sto procent v letecké společnosti Smartwings

Stát by mohl koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings, pod jejíž křídla spadají i České aerolinie. České televizi to v sobotu řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pro CNN Prima NEWS ministr vysvětlil: „Stále říkáme – poprvé záruka, pak úvěr a teprve třetí varianta vstup. Stoprocentní vstup je stále poslední varianta. Je to lepší, než to nechat padnout.“ Havlíčkova vládní kolegyně Alena Schillerová (za ANO) soudí, že nic jiného, než stoprocentní vstup státu do aerolinek, nedává smysl.

Snižte nejistotu a podpořte životaschopné, apelují čeští ekonomové

Koronavirovou krizi máme ze zdravotnického hlediska s největší pravděpodobností za sebou. Ekonomové ale již od jejího samého počátku upozorňují na krizi, která nevyhnutelně dopadne na tuzemské hospodářství. Čas na jeho restart už nastal, shodují se experti. Vláda by podle nich měla především snižovat nejistotu, poskytnout likviditu nebo pomoci dlouhodobě užitečným firmám a sektorům.

reklama