360°, Radovan Vávra, Filip Matějka, Ruth Tachezy - 18.5. v 21:20
Ve vztahu k říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny se stále častěji řeší možné navýšení daní. Podle ekonoma Filipa Matějky je debata na místě, osobně by však polovinu snížených daní z minulého roku vrátil. „Nejdůležitější je příští rok ekonomiku uklidnit a říct si, co přesně v novém světě budeme dělat,“ uvedl v pořadu 360° Michala Půra.
Počínání České republiky Matějka přirovnal k zacházení s financemi v rodině. „Statutáři se rozhodli vydělávat daleko méně. To je jako v rodinách, kdy rodiče domů nosí 50 tisíc korun, ale otec se najednou rozhodne pracovat na kratší úvazek, celkově domů přinesou 40 tisíc, ale pořád budou utrácet původních 50,“ uvedl ekonom. Podle něj je důležité si říci, jestli budeme v zemi utrácet, nebo daně dorovnáme.
Vávra: Konečně jsme se posunuli k budoucnosti
„Musíme si říci, jak se dostat na těch pomyslných 50 tisíc. Nemyslím si, že je vhodné daně zvedat. Já bych udělal, že polovinu snížených daní, bych vrátil a zbytek zkusme najít jinde,“ uvedl k daním Matějka. Finančník Radovan Vávra doplnil, že debata o daních je kořením politiky. „A jsem rád, že jsme se konečně od pseudoproblému lithia posunuli k budoucnosti této země,“ uvedl.
Švihlíková: Piráti dávají ambiciózní sliby, ale příjmy z konopí deficit nezachrání
V úterý 18. května Piráti spolu se STAN představili svůj volební program. V něm například uvedli, že by se zavedla daň z konopí nebo sladkých limonád. To však podle ekonomů nestačí. „Na straně výdajů jsou ambiciózní sliby, což tak před volbami bývá, jenže příjmová strana pokulhává,“ uvedla ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu 360° Michala Půra.
Podle něj je hlavním problémem to, že Babišova vláda „s úsměvem vzala 500 miliard korun“ a rozházela je mezi lidi. „My je teď budeme po jednotkách sbírat a metat na jednu hromádku. Jestli se někomu více líbí zdanit práci nebo DPH bude trochu jedno, protože ta finanční díra je monumentální,“ pokračoval Vávra. Podle Matějky teď bude nejdůležitější celou situaci uklidnit.
„Příští rok musíme ekonomiku uklidnit, abychom si řekli, co přesně v novém světě dělat. Pokud by politici měnili všechna pravidla jako poslední rok, tak by se nedalo nic naplánovat dopředu,“ mínil. Zásadní je tak dát ekonomice šanci se zklidnit a za půl roku zjistit, zda nebo jak rychle rosteme: „Tedy dát si rok na řešení. Deficit není potřeba zavřít hned, ale ukázat těm, co nám peníze půjčují, že jim je splatíme.“
Vávra pak doplnil, že zapomínáme na nejdůležitější věc, kterou je ekonomický růst. „Bavíme se o tom, jaký máme teď dluh, ale nás zajímá dlouhodobá perspektiva a v ní je klíčový ekonomický růst. Ten není podmíněn jen utrácením peněz, ale i odblokováním státu,“ pokračoval s tím, že se ze státu musí opět stát sluha, nikoliv otrokář.
Ekonom Filip Matějka uvedl, že zásadní je nyní ekonomiku uklidnit. Zdroj: CNN Prima NEWS
Matějka dodal, že poslední rok nebyl pravicový, i když se snižovaly daně. „Jiná dimenze pravice a levice je, že dva ministři rozhodovali o všem, co se na trhu dělo a říkali, co se má dělat. Tedy, kdo může otevřít, a kdo musí zavřít,“ uvedl s tím, že zde měla být obecná pravidla.
Nyní je tak podle něj potřeba nastartovat ekonomiku tak, aby měly firmy jistotu, že možnou další vlnu zvládnou: „Když zaměstnavatel ví, že vlna nepřijde, tak spíše zaměstnance najme. V opačném případě tomu tak nebude.“