reklama

Richard Quest: Na levné letenky zapomeňte, návrat do normálu potrvá až sedm let

Situace v letectví je daleko horší než po 11. září, varoval Richard Quest, specialista americké CNN na byznys, v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Počet odbavených cestujících na pražském Letišti Václava Havla (LVH) klesl v březnu o dvě třetiny, uvedl Roman Vik, generální ředitel Smartwings. Tato společnost je podle něj pro LVH důležitá, a proto by jí stát měl pomoci.

reklama

Populární moderátorka Pavlína Wolfová měla ve čtvrtečním vydání pořadu 360° hned čtyři zajímavé hosty. Generálního ředitele společnosti Smartwings (většinového vlastníka ČSA) Romana Vika, ekonoma a člena Ústředního krizového štábu Filipa Matějku, generálního ředitele Řízení letového provozu Jana Klase a novináře americké stanice CNN zaměřujícího se na byznys Richarda Questa.

Tématem tohoto dílu „třistašedesátky“ byla budoucnost letectví v České republice i ve světě. Přesněji řečeno šlo hlavně o budoucnost společnosti Smartwings, respektive ČSA. Vik s Matějkou argumentovali, proč by stát (ne)měl aerolinkám pomáhat, případně jaká forma podpory by byla efektivnější. „Dovedu si představit, že by se stát zaručil za úvěry pro Smartwings, ale nedoporučuji, aby stát jakkoli majetkově do Samrtwings vstupoval. Znamenalo by to totiž, že na tom proděláme všichni,“ uvedl Filip Matějka.

„Pokud přežijeme, bude to dobrá zpráva hlavně pro naše cestující, protože nepřijdou o žádné peníze ani o dovolené,“ reagoval Roman Vik, který pomoc od státu ospravedlňoval rovněž tím, že aerolinkám pomáhají také vlády v jiných zemích. Vik zároveň vyčíslil, jak velká suma by Smartwings mohla udržet nad vodou. „Náš plán restartu počítá s náklady zhruba 100 milionů dolarů. To nám umožní přežít rok s koronavirem, než se vrátíme k normálu,“ řekl šéf společnosti Smartwings. V přepočtu jde o sumu zhruba 2,5 miliardy korun.

Taková částka se Matějkovi zdá příliš vysoká a nespravedlivá, vzhledem k tomu, kolik má aerolinka Smartwings zaměstnanců. „To je zhruba milion korun na jednoho člověka, a to nepovažuji za spravedlivé. Dosud kvůli koronaviru přišlo o práci kolem padesáti tisíc lidí, kteří tak velkou pomoc nedostanou,“ argumentoval ekonom CERGE-EI a dodal, že Smartwings není pro stát strategickou firmou. „Pokud zkrachuje, snadno ji nahradí jiné letecké společnosti,“ řekl.

Quest: Netěšte se na lacinější letenky

Stát ale nějakou formu pomoci společnosti, která patří do byznysového impéria miliardáře Jiřího Šimáněho, zjevně chystá. Rovněž ve čtvrtek totiž Alena Schillerová (za ANO) v pořadu K věci uvedla, že nejlepší by byl kapitálový vstup do ČSA. Ministryně financí ale zdůraznila, že bude nejprve studovat, jak pomáhá stát aerolinkám v zahraničí. Její vládní kolega, ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), však o pár hodin později připustil, že vláda zvažuje úvěrové záruky, kapitálový vstup by byl až krajním řešením. „Neoficiálně jsme spolu už jednali,“ prozradil Vik u Wolfové. Pro záchranu ČSA, respektive Smartwings, se vyslovil také šéf Řízení letového provozu Jan Klas. „Letectví hraje důležitou roli v globalizovaném světě. Státy, které nemají vlastního silného dopravce, za ostatními pokulhávají,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Ve druhé části Wolfová zpovídala amerického novináře CNN Richarda Questa a ptala se ho na budoucnost světového leteckého odvětví. Podle něho je současná situace daleko horší, než jakou aerolinky zažily po teroristických útocích 11. září 2001. „Tenkrát šlo o jednorázovou záležitost, vzdušný prostor byl uzavřen několik málo dní a letectví bylo v útlumu několik měsíců. Dnes zažíváme téměř totální letecký klid, který zřejmě ještě potrvá,“ řekl. Nemáme se ani těšit na laciné letenky, protože po obnovení leteckého provozu budou z preventivních důvodů letadla obsazena maximálně na dvě třetiny. „Aerolinky tedy nebudou mít jinou možnost, než zdražit,“ doplnil. Quest si zároveň myslí, že návrat do normálu bude trvat šest nebo sedm let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

reklama