Při tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) vznikly škody za zhruba deset milionů korun. Po úterní schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) to řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Pro opravy a obnovu akademického života na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde před Vánoci student zastřelil 14 lidí, poté i sebe, a dalších 25 lidí zranil, má fakulta několik zdrojů financování, uvedla.
„Je to v řádu vyšších milionů, řekněme kolem deseti milionů, ty přímé tvrdé materiální náklady bez začlenění jakýchkoliv úprav z hlediska bezpečnosti, řekla Lehečková. Při policejním zásahu na fakultě bylo zničeno bezmála 140 dveří, které jsou nefunkční, aktuálně se podle děkanky opravují.
ČTĚTE TAKÉ: Nesmyslný útok v Praze. Střelba rozesmutnila i Bidena, komentují ji politici z celého světa
Škola má podle děkanky několik zdrojů financování, které může na opravy a obnovu akademického života v sídle fakulty využít. „Jedna linie se řeší s ministerstvem vnitra, kvůli tomu zásahu policie,“ řekla Lehečková. Na část škod se podle ní vážou pojistné události. Ministerstvo školství poskytne fakultě příspěvek až 20 milionů korun na odstranění materiálních škod, které vznikly v souvislosti s tragickou událostí. Finanční podpora by měla být poskytnutá na základě žádosti, kterou FF UK může podat až do 30. června 2024, uvedlo v minulosti ministerstvo.
Ze svíček z piety vzniká po střelbě umění. Na díle spolupracují i studenti fakulty
Měsíc po tragické střelbě na filozofické fakultě otevřela částečně Karlova univerzita hlavní budovu Filozofické fakulty na Palachově náměstí. Škola tak uctila památku obětí. Zároveň začalo vznikat umělecké dílo ze svíček sesbíraných z pietních míst. Dílo se jmenuje „Společná krajina“.
„Jednáme o nějaké možnosti ty prostředky z ministerstva školství rozšířit na další aktivity, které nám postupně vznikají s návratem ke standardnímu životu,“ řekla Lehečková. Zmínila například zvýšenou potřebu psychosociální pomoci.
Zároveň se finalizují úpravy studia, které by měly ulevit studentům fakulty. Jedná se o prodloužení maximální doby studia o půl roku, odpuštění poplatků za delší studium či možnost rozložit ročník studia do dvou let.
„Úprava studijního a zkušebního řádu už byla předložena Akademickému senátu Univerzity Karlovy a bude ji projednávat 9. února právě tak, abychom mohli k 19. únoru tuto úpravu mít finalizovanou a registrovanou ministerstvem školství,“ řekla děkanka. Týkat by se měla prodloužení maximální doby studia o půl roku.
Změny ve výuce
Poplatkovou povinnost za delší studium bude upravovat opatření rektorky. „Poplatky za studium se budou odpouštět za bezprostředně následující období, které by studentovi vzniklo, pokud by byl v situaci delšího studia nad standardní dobou,“ pronesla děkanka. Nejčastěji by se mělo jednat o letní semestr. Rozložení ročníku studia do dvou let pak bude upravovat opatření děkanky, všechny úpravy by měly platit od začátku letního semestru.
Letní semestr začne podle harmonogramu akademického roku v pondělí 19. února, začátek semestru může být upravený, výuka by například mohla být distanční. Záležet bude na technickém stavu hlavní budovy. Přízemí až třetí patro budovy by fakulta podle děkanky měla zvládnout opravit do začátku letního semestru. Čtvrté patro zůstane uzavřené pravděpodobně až do září. V jeho opravách se bude pokračovat i během výuky, podle děkanky by neměly být hlučné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak pokračuje vyšetřování střelby?