reklama

Fischer: Zajímá mě, jestli máme prezidenta schopného rozhodovat. Nepotřebuju diagnózu

Zajímá mě, jestli máme prezidenta a jestli je schopen podepsat zákon a odlišit utajovanou věc od neutajované, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS senátor a bývalý kandidát na post hlavy státu Pavel Fischer. Zároveň zdůraznil, že nepotřebuje diagnózu Miloše Zemana. Podle něj je ale zdraví prezidenta veřejná věc.

reklama

„Zajímá mě, jestli máme prezidenta a jestli je schopen podepsat zákon a odlišit utajovanou věc od neutajované. Mluvčí dlouho neinformoval o jeho zdraví a popíral, že by byl problém. A pak najednou slyšíme, že je prezident nemocen,“ řekl v pořadu Fischer s tím, že podle něj selhala kancelář prezidenta republiky.

„To je věc vrcholně důležitá, když jsou volby. Lidé by měli vědět, že na Hradě to někdo vidí, že máme prezidenta,“ podotkl někdejší kandidát do čela státu.

Podle něj je zdraví prezidenta veřejnou záležitostí. „Odmítám, že bych na Hrad psal doporučený dopis, aby mi sdělili zdravotní stav pacienta, to není moje věc. Ale v případě prezidenta se zdraví stává veřejnou záležitostí. Když někdo kandiduje na prezidenta, musí říct, zda je zdráv, a musí mít určitou fyzickou kondici,“ zdůraznil senátor s tím, že Češi nevědí, v jaké fyzické kondici je prezident.

Fischer odděluje dvě věci: Miloše Zemana, jeho soukromí a zdraví a úřad prezidenta republiky, který je potřeba chránit. Nelíbí se mu, že předseda Senátu Miloš Vystrčil nemá o Zemanově stavu žádnou informaci a že veřejnost neví, o čem v neděli jednal prezident s premiérem Andrejem Babišem.

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu Zemana se 19. října sejde Stálá komise Senátu pro ústavu. Senátoři chtějí hledat možnosti, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Již nyní je jasné, že se nebude konat původně plánovaná středeční schůzka prezidenta s premiérem Babišem ohledně povolebního vyjednávání.

Nebyl v bezvědomí, usnul

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze v neděli krátce po 13. hodině. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny.

„Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze,“ uvedl v neděli prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na záběrech, které pořídili novináři z webu Novinky.cz, se zdál být Zeman při přenosu ze sanitky do ÚVN v bezvládném stavu. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře však prezident nebyl v bezvědomí, ale usnul.

Hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že by měl Zeman vážné zdravotní potíže. Ovčáček takové spekulace nazval dezinformacemi. Zároveň ale připustil, že je prezident v posledních dvou týdnech nemocen. Kvůli tomu odvolil přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i účast v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce
Energetika

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama