Flegr: Leden nebude hezký, přijde třetí vlna. Šanci návratu do normálu jsme promarnili

Jaroslav Flegr a Michal Suchánek v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové

Leden opravdu nebude hezký. Je důležité srazit epidemii koronaviru tak, aby bylo nakažených 500 lidí denně. Důležité je také všechny vytrasovat. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Flegr na demonstraci na Staroměstském náměstí pozván nebyl. „Kdyby mě pozvali, velmi bych váhal, mám toxoplazmózu, je možné že bych riskoval a šel bych tam vysvětlit zoufalým lidem, že to, proti čemu bojují, je špatně,“ řekl parazitolog.

Podle evolučního biologa bychom se měli chovat rozumně. „Měli jsme šanci, měli jsme epidemii na lopatkách, ale my jsme rozvolnili a před lednem, kdy přijde třetí vlna, jsme naplnili nemocnice,“ sdělil.

Flegr také uvedl, že leden „opravdu nebude hezký“. „Musíme srazit epidemii tak, aby bylo 500 lidí denně – a všechny vytrasovat,“ dodal.

„Není jiná šance, než zkusit nejdrastičtějšími metodami tu vlnu zastavit. Bude to práce na leden. Výhledově co nejrychleji proočkovat maximum,“ sdělil Flegr s obavou, že k tomu nesměřujeme. „Jediná šance jsou kraje, tam jim záleží na lidech. Myslím si, že Evropská unie jim pomůže a vakcíny přijdou,“ míní Flegr.

Očkovat se Flegr nechá hned, jak to půjde

Odborník se chce sám proti koronaviru nechat očkovat. „Oni se nechají očkovat skoro všichni okamžitě, protože teď uvidí, jak nedostávají vakcíny ohrožení, potřební a jak je dostávají privilegovaní, Češi začnou závidět, a hlavně si uvědomí, proč se tady o to teď rvou, aby teda pokoutně dostali vakcíny. Když to zvládne stát a nedojdou nám jehly, tak si myslím, že opravdu do podzimu budou očkovaní všichni,“ dodal Flegr.

Tagy: