Zámecké zahrady v Dobříši se po několika letech otevírají veřejnosti
Unikátní francouzská zámecká zahrada se po třech letech revitalizace právě otevírá na zámku v Dobříši ve středních Čechách. Vedení zámku nabídne návštěvníkům komentované prohlídky zahrady a v nedaleké stáji pro handicapované koně je možné si rezervovat vyjížďku do přírody.
Chloubou zámeckých zahrad je Fontána napájení Heliových. Do chrličů se vrátila voda po dlouhých 50 letech. „Je to vrcholné dílo významného sochaře barokních Čech Františka Ignáce Palzera. Na vrcholu fontány lze vidět dva tritóny ošetřující pár koní boha Helia. Po stranách jsou dvě nereidky a také sochy Neptuna a Nera,“ popsal fontánu ředitel zámku Pavel Krejcárek v pořadu Po česku televize CNN Prima NEWS.
Fontána napájení Heliových na zámku v Dobříši. Zdroj: Profimedia.cz
Některé úpravy zámku však ještě pokračují, do konce příštího roku se bude malovat severní strana Oranžerie. Dobříšský rokokový zámek patřil až do druhé světové války šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů. V roce 1942 ho vyvlastnili nacisté a v roce 1945 jej „získal“ československý stát. Od této doby až do devadesátých let 20. století sloužil jako Domov spisovatelů. Rodině Colloredo-Mansfeldů se zámek vrátil v dezolátním stavu v roce 1998.
Stáje pro handicapované koně
Zámek Opočno zůstane státu. Ústavní soud zamítl stížnost Colloredo-Mansfeldové
Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost dcery posledního šlechtického majitele zámku Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Spor o vydání trval skoro 29 let.
Návštěvníci mohou na zámku i přespat a ráno vyrazit na obhlídku do nedaleké stáje Míšánek pro handicapované koně. „Nejčastěji tady máme koníky handicapované na nohy. Kupříkladu Sabíčkek je ataxický na zadní končetiny. Stejně tak tady máme ataxického koně, který se zranil a měl skončit na jatkách,“ řekl předseda jezdeckého spolku Míšánek, Jan Rybín.
Nejstarší ve stájích je Linduška, která právě nyní v červenci slaví 34. narozeniny. Na některých koních je možné se i svézt. Lidé si je ale musejí nejprve vyhřebelcovat, vyčistit jim kopyta a nově nazout i boty. Po okolí se jezdí na koních bez sedel.
„Našim mottem je, že si to ježdění musíte zasloužit. Stejně tak je potřeba, abyste měli s koněm nějaký prvotní kontakt. Aby to nebylo jen o tom, že s vámi tu projížďku udělat musí, ale spíš proto, že ji dělat chce,“ vysvětlil Rybín. Vedení zámeckých stájí doporučuje si v létě vyjížďku rezervovat buď na ráno, nebo až na večer. Přes poledne a odpoledne totiž koně obtěžuje hmyz a bývá na ně příliš teplo.