Ve francouzských vlacích a v městské hromadné dopravě v posledních týdnech jezdí stále více nechtěných pasažérů – štěnic. Počet pokousaných cestujících a stížností je už tak vysoký, že ministr dopravy Clément Beaune kvůli tomu na příští týden svolal krizovou schůzku úředníků s přepravci, napsal v pátek deník Le Figaro.
Problémy s hmyzem, který se živí zejména lidskou krví, už řeší také pařížská radnice. První náměstek starostky Emmanuel Grégoire vyzval vládu, aby se problémem začala urychleně zabývat. Navrhuje také, aby hrozba zamoření štěnicemi byla zahrnuta do pojištění domácností, píše Le Monde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyskočil z letadla, na pole dopadlo jen tělo bez hlavy. Parašutistovi ji sťalo křídlo
V posledních dnech mnoho cestujících ve vlacích francouzských drah SNCF, rychlovlacích TGV i v pařížském metru sdílelo na sociálních sítích fotografie štěnic na sedačkách vagonů. Jejich příspěvky mají miliony zhlédnutí. SNCF se brání, že jde o jednotlivé případy a že cestující vždy přesunula do jiných vozů.
Odborník na dezinsekce Stéphane Bras deníku Le Figaro potvrdil, že na snímcích jsou štěnice, a dodal, že jejich výskyt ve společnosti je stále častější. „Týká se to všech sektorů, nejen pohostinství a cestovního ruchu. Není důvod, aby byla doprava ušetřena,“ řekl Bras.
Část veřejnosti volá po rychlé a důsledné dezinsekci, zejména ekologové ale upozorňují na velký rozsah výskytu štěnic, který by si vyžádal masivní použití insekticidů. Svou roli v boji se štěnicemi hrají také finance, kvůli jejichž nedostatku hmyz někteří nájemníci bytů ignorují, a tím napomáhají i jeho dalšímu šíření.
„Je to (dezinsekce) moc drahé, a tak se lidé rozhodnou to neřešit. Když už je jejich byt napadený, kontaminuje i sousední byty,“ uvedl Grégoire z pařížské radnice. „Je potřeba vyjasnit, kdo je zodpovědný, zda nájemce, nebo majitel, a zahájit dialog s pojišťovnami, protože opravdu potřebujeme odstranit finanční omezení, kvůli kterým mnoho lidí hmyz nelikviduje a nakonec kontaminuje sousedy,“ dodává Grégoire.
Štěnice domácí, nebo též postelová, měří asi pět milimetrů a živí se zejména lidskou krví. Nejčastěji se ukrývá v matracích nebo lůžkovinách, přemisťuje se v oblečení nebo v taškách. Hmyz, který se živí přes noc, ve většině západních společností zmizel v 50. letech minulého století. Zhruba před 30 lety se ale začal znovu objevovat. Napomáhá tomu časté cestování i popularita oblečení z druhé ruky, píše Le Monde.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podzimní rýmička je to nejlepší, co vás může potkat, řekl Hostomský. Zmínil zásadní vitamin