GALERIE: Českem se psem do pohádkových zimních Jeseníků

Jeseníky, náš druhý domov. Opět nás překvapily nádhernou přírodou, kterou podtrhlo krásné slunečné počasí, první sněhový poprašek a mrazíky, jež po cestě vytvářely přímo pohádkou atmosféru.

Tematický začátek

Naši další jesenickou výpravu začínáme u rozcestníku U dobré nálady, který se nachází mezi obcemi Mladoňov a Nový Malín. A kde lépe začít výlet s dobrou náladou než u stejnojmenného rozcestníku. Přímo u ukazatele zaparkuji na okraji cesty auto, dále je vjezd autům zakázán. Míst k parkování tu není moc, tipuji, že by za mnou zaparkovala nanejvýše dvě, tři auta. Kousek dál je autobusová zastávka Nový Malín, Mladoňov, samota, přímo na místo se dá dopravit i autobusem. Když se rozhlížím kolem sebe, lesy jesenické krajiny jsou krásně zasněžené, ve městě zatím nemáme po sněhu ani památku, těšíme se tedy o to víc.

Od rozcestníku se vydáváme po modré stezce. Začátek trasy vede lesní pěšinou. Pozoruji Kouli, která začíná často větřit. Z jejího chování pochopím, že se nacházíme ve frekventované oblasti lesní zvěře. Občas šustění zvěře v lese uslyším i já a v dálce zahlédnu proběhnout pár srnek. Koule by se určitě nechala nějakým zvířecím pachem nalákat a Loca by ze zvědavosti sobě vlastní běžela za ní, proto mám obě řádně připnuté k vodítkům, ať jsme k přírodě a jejím zvířecím obyvatelům co nejohleduplnější. Už samotný začátek výpravy je kouzelný, na pěšině a po okolních lesích je jemný sněhový poprašek a díky prvním mrazíkům vypadá vše kolem nás jako malované. Jako bonus máme hezké počasí a cestou nás hřeje sluníčko, co více si přát.

Zhruba po kilometru a půl chůze dojdeme na rozcestí Mrtvý muž. Po chvíli mírného stoupání, stále po modré, bychom měly narazit na stejnojmenný skalní hřeben. Cesta netrvá dlouho. Zde ještě vládne příroda v barvách podzimu. Listnaté stromy nejsou zcela opadané a vykouzlí kolem hřebene krásnou barevnou atmosféru.

Pohádkové výhledy

Teď začíná opravdová jesenická pohádka. Kousek nad hřebenem je úzká pěšina a po její pravé straně se tyčí velký skalní útvar, ze kterého je nádherný výhled na okolní zasněžené lesy. Na kamenech je námraza, začíná to klouzat, jsem opatrná, holky mám stále připnuté. Kolem sice nikdo není a frekventovanou část se zvěří máme za sebou, ale terén není pro pejsky příliš bezpečný, na kluzké skále by mohli lehce uklouznout. Chvíli se tu zastavím, otevírám termosku s čajem, tentokrát jsem do zimního počasí vybavena a kochám se výhledem. Fouká vítr a ze stromů, které rostou na skále, padá sněhový poprašek, což umocní zimní atmosféru.

Zůstala bych tu klidně stát déle a kochala se úžasnými výhledy, ale holkám začíná být dlouhá chvíle a dávají mi to jasně najevo. Vydáváme se tedy dále. Cesta pokračuje v zimním duchu. Kolem nás je bílo. Procházíme vrcholem Volyň a Volyňskými skalami, tento terén už pro holky vyhodnotím jako bezpečný a pouštím je na volno. Až sem jsme nepotkali ani živáčka. Když scházíme z Volyňských skal dolů, míjíme pár milých starších turistů, se kterými se pozdravíme a sdělíme si zážitky z dosavadní cesty.

Všude je čisto a klid. Za skalami vystřídala zimní scenérii opět ta podzimní. Míříme na vrchol Smrčník. Cestou mě překvapí krásné vyhlídkové místo, které nebylo na mapě vyznačeno. Pokud se chceme k místu dostat trochu blíže a vychutnat si výhled naplno, musíme sejít mírně z cesty a překonat vysokou trávu. Před námi se rozprostírá neuvěřitelný výhled, který nám umožní vidět rozmanitost naší české krajiny. Zatímco kolem nás je podzimní příroda chystající se k zimnímu spánku, o kousek dál už zavládla paní zima a jesenické vrcholky zahalil první sníh.

Psí adrenalin na Kamenném vrchu

Míjíme vrchol Smrčník a naším dalším cílem je vrchol Kamenný vrch, kde je postavená dřevěná vyhlídkový plošina. Pár metrů před vyhlídkou se před námi objeví turista, který se k nám doslova řítí. Když nás míjí, zjišťuji, že se nejedná o horského běžce, ale rozzlobeného návštěvníka vyhlídky, který nám horlivě začne sdělovat nepříjemné zážitky z její návštěvy, kterou nyní obývají dva psí agresoři a jejich bezohlední páníčci. Psi běhají na volno, útočí na lidi a jejich páníčci je vůbec neřeší. Od kolemjdoucího dostaneme pochvalu, že jsou holky vzorně na vodítku a návštěvník v zápalu rozčílení pokračuje dále po své ose. Ještě na něj volám pro informaci, jak jsou pejsci velcí, popř. co je to za rasu, ať vím, na co se připravit, protože vyhlídky se mi vzdát nechce. Návštěvník ukáže na Locu a mizí v dáli.

Copak si opravdu nějaký pejskař dovolí mít agresivní psy na volno? Chvíli ještě váhám, zda to risknu, a připravena holky bránit vlastním tělem jdu do toho. K vyhlídce přistupuji pomalu a jsem ve střehu. Jak se blížíme, slyším štěkot psů, holky nereagují. Po chvíli psy i jejich majitelé kempující přímo na vrcholu Kamenného vrchu zahlédnu. Jsou to dva drobní kříženci, kteří když nás zbystří, se štěkotem se k nám rozběhnou. Zastavím se a držím holky nakrátko. Psí „agresoři“ si také drží odstup a za chvíli berou zpátečku. Jak znám holky, v případě nebezpečí se ozvou štěkotem, popř. když ví, že útočící pes má převahu, drží si odstup. Holky však na psy vůbec nereagují, což je pro mě signál, že se necítí v ohrožení a situace je pro ně bezpečná. Štěkající psi na mě spíše působí vystrašeným dojmem z nových lidí a psů a snaží se je svým štěkotem odehnat.

Tady je na vině opět bezohlednost páníčků, kteří jsou na nás sice milí a snaží se navázat konverzaci, ale své psy absolutně nemají pod kontrolou. Do toho se na malé ploše Kamenného vrchu vyrojí další turisté s pejsky na volno. Nestačím se divit vlastním očím, jediný, kdo má psy v tomto rušném prostředí připnuté k vodítku, jsem já. Přímo na vyhlídkovou plošinu se s pejsky vylézt nedá, leda v náručí nebo v batohu. Plošina připomíná spíše větší myslivecký posed. Raději co nejrychleji zmizíme, než se něco semele. Po klidné cestě nám trocha vzrušení bohatě stačila a pokračujeme dále.

Okruhem zpět

Zhruba stejně dlouhým okruhem se můžeme vrátit zpět k zaparkovanému autu. Nicméně holky i já jsme ještě plné energie, pokračujeme tedy delší turisticky neznačenou trasou, kterou jsem nám předem naplánovala. Cesta zpět se nese ve stejném duchu krásné a nedotčené jesenické přírody, kdy se podzimní atmosféra střídá se zimní a naopak.

Když dorazíme k autu, máme v nohách už přibližně dvacet kilometrů a blíží se západ slunce, který nás spokojené a unavené doprovází na cestě zpět domů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?
Partie

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Převrat v Rusku? Může přijít z byznysu, míní Zeman. Ruské uprchlíky před mobilizací by přijal
Miloš Zeman

Převrat v Rusku? Může přijít z byznysu, míní Zeman. Ruské uprchlíky před mobilizací by přijal

Česká republika by měla přijímat Rusy prchající před mobilizací. Nejsou bezpečnostním rizikem, řekl v povolební Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Podotkl, že jestli má v Rusku dojít k nějaké větší změně, nejspíše nebudou iniciátory vojenské struktury, které ve válce spíše ukázaly svou neschopnost. Mnohem větší vliv by ale mohly mít vlivné osobnosti z tamějších byznysových kruhů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Infobox
sledujeme živě
17:24

V Poličce se domluvili na koalici, starostou by opět měl být Martinů z ODS

17:15

V Třinci chce vládnout trojkoalice, primátorkou má být opět Věra Palkovská

17:10

ODS v Litoměřicích odchází po dvaceti letech do opozice

17:00

Piráti chtějí jednat o koalici se Spolu a STAN, k níž by přibrali Prahu Sobě

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Zastropování cen energií jen na část spotřeby domácností? Síkela naznačil, s čím přijde EU

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Domácí zpravodajství

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.