GLOSA: STAN zlobivým dítětem vlády. Tentokrát vystrčil růžky „zbytečný“ ministr Dvořák

360° (36)

Vládní hnutí STAN je opět v kurzu. Stačilo změnit logo, nastartovat novou kampaň v duchu „konec nesrozumitelných kompromisů“ a tento styl okořenit o několik provokativních, až třaskavých vyjádření. Z marketingového hlediska brilantní krok, což ukazují i poslední průzkumy. O poznání méně spokojeni jsou ale koaliční partneři. Jak dlouho budou ještě růžovo-žlutou revoluci a zlobivé dítě vlády tolerovat?

Revoltu STAN odstartoval již v polovině ledna šéf hnutí Vít Rakušan. „Pánové, tohle nebylo dobrý,“ zvolal ministr vnitra ve volejbalové šatně s tím, že už bylo dost nesrozumitelných kompromisů. Nyní vicepremiér jezdí po regionech, v nichž se Starostové netěší zrovna velké podpoře, a čelí ostrým dotazům i nadávkám rozohněného publika.

Je to prvoplánové divadlo pro „městské kavárníky“? Možná… Rakušanovy „debaty bez cenzury“ ale na voliče očividně zabraly. STAN nyní vládne veřejnému prostoru a jeho preference rostou. Hnutí zřejmě nijak zvlášť nepoškodil ani Rakušanův neohrabaný výrok o ČEZu, který pronesl během návštěvy Sokolova.

Netrvalo dlouho a Starostové o pár dní později znovu vystrčili růžovo-žluté růžky. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pondělí oznámil, že jmenoval svého poradce Petra Zahradníka zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a pro přijetí eura.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Vláda v programovém prohlášení sice zmiňuje, že se zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií. Chce tak ale činit hlavně v zájmu zdravých veřejných financí. O přijetí eura ani slovo... A ERM II? Prověříme přínosy a rizika vstupu, slíbil kabinet – nic víc, nic míň.

Dvořákův přístup je tak červeným hadrem pro kolegy z ODS, z nichž většina euro odmítá. A nadšeni nebudou ani zbylí koaliční partneři, obzvlášť zástupci TOP 09, kterým Starostové kradou jedno z jejich nejzásadnějších témat – navíc prostřednictvím ministerstva, jehož kompetence nejsou definovány ani v kompetenčním zákoně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Křik, nadávky a ostrá kritika. Rakušan čelil kotli v Sokolově, hosté se hádali i mezi sebou

Tuto skutečnost Dvořákovi připomněl i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který na obsah kompetenčního zákona velmi rád a velmi často upozorňuje. „Nemáte právo vůbec na nic. Vaše postavení a vaše kompetence nejsou vůbec v zákoně definované. Vaše gesta možná krátkodobě posílí STAN. Evropským myšlenkám a přijetí eura bohužel spíše škodí,“ vzkázal Kalousek na X.

Je otázkou, jaký má nyní křeslo ministra pro evropské záležitosti vlastně účel. České předsednictví v Radě EU už je dávno za námi. Zahraniční otázky by logicky měly být v kompetenci ministra zahraničí. A čerpání fondů EU obvykle řeší ministr pro místní rozvoj. Na druhou stranu... Proč by se hnutí STAN dobrovolně zbavovalo místa ve vládě?

Navíc když prohlášení tohoto „zbytečného“ ministra dokáže takto silně rezonovat ve veřejném prostoru. Otázkou však je, zda ostatním vládním stranám brzy nedojde trpělivost. Každá sranda jednou končí.

Tagy:
marketing politika názory Vít Rakušan STAN Miroslav Kalousek ODS euro Martin Dvořák vláda zmocněnec glosa ministerstvo pro evropské záležitosti kompetence