Hádka o Pavlovu minulost: Spolužák dál mluví o lžích. Nemáte důkaz, oponuje historik

Hosti 360

360° (1129)

Pavel Beneš, bývalý spolužák generála Petra Pavla, v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zopakoval, že prezidentský kandidát neříká o své roli a studiu před rokem 1989 úplnou pravdu. Vojenský historik Eduard Stehlík mu oponoval a zdůraznil, že pro svá slova nemá žádný důkaz.

„Prvotně říkám, že generálu Pavlovi nechci ublížit. Chci mu připomenout, že čestní muži se chovají čestně. Každý člověk má nějaký černý a bílý list. A když se rozhodne být prezidentem, tak by měl vědět, že svůj černý musí vysvětlit,“ prohlásil ve vysílání Beneš.

Tomu nejvíce vadí, že bývalý předseda vojenského výboru NATO popíral studium na zpravodajské škole. „Rozhodně jsme nebyli připravováni na funkce diplomatů tak, jak on prezentuje. Zpravodajská služba mohla připravovat pouze její spolupracovníky. Netvrdím, že byl rozvědčík (vojenský zpravodajec, pozn. red.), jen že se na to připravoval,“ pokračoval Beneš.

Podle Beneše ale není hlavní problém to, co Pavel tehdy dělal, ale fakt, že to odmítá přiznat. „Nechci ho dehonestovat. Já nechápu, že se omlouvá, že byl v komunistické straně. Za toto by se měl omlouvat. Měl by říct: ‚Zpočátku jsem neuvedl, že jsem byl na studiu na zpravodajské škole.',“ konstatoval.

Komu Pavlova kritika slouží?

Historik Eduard Stehlík, který je zároveň Pavlovým podporovatelem, Benešovy argumenty nechápe. „Já tam pořád nevidím, kde je ten problém. Pavlovy materiály jsou zveřejněny na internetu už řadu měsíců. Z toho je vidět, že ten kurz byl o zpravodajství, nicméně možnost uplatnění je nesmírně široká. Vy, když jste do toho kurzu vstupovali, tak jste nevěděli, kde skončíte,“ pronesl Stehlík.

Sám Stehlík je toho názoru, že Beneš sleduje i jiné věci, než pouhé sdělení svědectví z tehdejší doby. „Já si jako historik vždy kladu otázku, k čemu co slouží. A pořád od pana inženýra Beneše jen slyším, že Pavlovi nechce ublížit. Celou dobu ale přesně to dělá,“ zamyslel se.

Zřejmě tak reagoval na spekulace, které hovoří o možné Benešově závislosti na jiných politických subjektech. Třeba na Miroslavu Kalouskovi, který je dlouhodobě kritikem kandidatury Petra Pavla. To ale sám bývalý voják razantně odmítá. „Já jsem nikoho o žádné konzultace nežádal. Novináři mě oslovili sami. Mohu prohlásit, že jsem se rozhodně s Kalouskem nikdy neviděl, není to ani moje krevní skupina,“ uzavřel Beneš.

Minulost ho dožene

Beneš byl vůči svému dřívějšímu spolužákovi nelichotivý už v říjnu tohoto roku. Tehdy pro deník Právo podal svědectví o Pavlově vztahu k socialistickému zřízení. „Byl velice loajální k režimu, nevěřím, že to bylo pouhé pomýlení. Nejde o to ho poškodit nebo se mu mstít, ale když chce kandidovat na prezidenta, tak by neměl nic zakrývat, protože ho to stejně jednou dožene. Řada lidí ví, kdo byl a co dělal,“ vzpomínal.

Podle Beneše Pavel rozhodně věděl, že je cvičený na agenta v diplomatickém prostředí. To bývalý generál dlouhodobě popírá. „Slýchám, že jsem byl za komunismu rozvědčík. Nevím, co si pod tím představují ostatní. Nebyl jsem žádný Bond, ale výsadkář průzkumník, který se plazil blátem, mrznul ve sněhu a připravoval se na vysazení v týlu nepřítele, aby hledal odpalovací zařízení nebo velitelská stanoviště,“ hájil se tehdy.

Tagy: