CNN Prima News Eduard Stehlík

Eduard Stehlík

Výpis příspěvků ke štítku „Eduard Stehlík“

Kocáb: Putin je řezník. Hraje se ale o zažehnutí třetí světové války, buďme opatrní

15. listopadu 2022 23:01

Pravděpodobně ruské rakety zasáhly během úterního večera polské území. Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába je nutné v této situaci jednat s chladnou hlavou. Jakmile by prý byl aktivován článek 5 zakládající smlouvy NATO, podle kterého je útok na jeden členský stát útokem na všechny, začala by třetí světová válka. Upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

16. června 2022 20:42

Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.

Narodil se v Lidicích 15 dnů před vyvražděním obce. U hrobu pořád zdraví: Ahoj, tati!

10. června 2022 11:37

Říkají si lidické děti. „Žije nás posledních osm. Věrka, Libuška, Jirka...“ počítá 80letý Pavel Horešovský. V Lidicích se narodil 25. května 1942 a 10. června téhož roku nacisté v obci zastřelili 173 mužů, načež ves srovnali se zemí. „Zabili i mého tátu, kterého znám jen z fotky,“ vypráví Horešovský. Posléze zahynulo také 143 lidických žen a 88 dětí. Válku přežilo jen 17 dětí. Včetně těch, které se narodily po 10. červnu těhotným ženám z Lidic. „Měl jsem obrovské štěstí,“ děkuje osudu Horešovský.

Na Ukrajině se vyhlazování Lidic odehrává denně, říká ředitel památníku Eduard Stehlík

9. června 2022 21:49

Totální válka, kterou na Ukrajině prosazuje ruská armáda, se podobá genocidě z 10. června 1942, kdy nacisté vyhladili Lidice na Kladensku a vyvražďování postupně podlehlo 340 civilistů. „Na Ukrajině se odehrává prakticky totéž jako v Lidicích,“ říká ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, plukovník generálního štábu v záloze.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

23. září 2021 23:11

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Starostka Nových Lidic: Ženy se po válce do míst tragédie vracely. Cítily se doma

10. června 2021 12:29

Ve čtvrtek si připomínáme 79. výročí vypálení obce Lidice. Postupem let přímí pamětníci této tragédie z 10. června 1942 ubývají. Někteří naštěstí své vzpomínky vyprávěli svým dětem, vnoučatům nebo při besedách. Podobnou zkušenost má i starostka Nových Lidic Veronika Kellerová. Její babička totiž byla jednou z přeživších lidických žen. Ta si i přes těžký osud uchovávala optimistického ducha a společně s ostatními se na místo staré obce ráda vracela. Měla pocit, že je zase doma.

Senátní volby: V Praze bezpečně zvítězila Němcová, Láska se Smoljakem posty obhájili

10. října 2020 14:35
Aktualizováno

V Praze pokračovalo druhé kolo senátních voleb hned ve třech obvodech. O senátorský post zde na Praze 5 a 9 probíhaliy těsné souboje, ze kterých nakonec vítězně vyšli obhajující senátoři Václav Láska (SEN 21) s Davidem Smoljakem (STAN). Ke střídání stráží naopak dojde na Praze 1, kde nad dosavadním členem horní komory Parlamentu Václavem Hamplem (za KDU-ČSL) zvítězila Miroslava Němcová (ODS). Ta od začátku sčítání hájila poměrně bezpečný náskok.

Těžké váhy v boji o Senát. Funkci chce získat Němcová, Žantovský či Šabatová

25. září 2020 11:00

I v letošních volbách do Senátu, které proběhnou 2. a 3. října, se vyrojila celá řada známých a výrazných osobností, které chtějí funkci senátora získat. O přesun z Poslanecké sněmovny do horní komory Parlamentu se pokouší mimo jiné Miroslava Němcová (ODS), o návrat do politiky pak usilují bývalý mluvčí Václava Havla Michael Žantovský či exministr kultury Vítězslav Jandák. Uspět chce také například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný.