Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?
Eduard Stehlík
Výpis příspěvků ke štítku „Eduard Stehlík“
Bossing a cenzura v ÚSTR? Obvinění se řeší přes média, nejsou ničím podložená, říká Stehlík
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se znovu otřásá v základech. Celkem 19 zaměstnanců zveřejnilo otevřený dopis, v němž viní ředitele Ladislava Kudrnu z bossingu, cenzury či toxického chování. Ten však tato obvinění odmítá a označuje je jako lživá. Ve středu bude celou situaci řešit Rada ÚSTR. Podle jejího předsedy Eduarda Stehlíka však zaměstnanci svá závažná obvinění nedokázali ničím doložit. Zároveň jim vyčítá, že věc neřešili přímo s ním, ale skrze média.
Hádka o Pavlovu minulost: Spolužák dál mluví o lžích. Nemáte důkaz, oponuje historik
Pavel Beneš, bývalý spolužák generála Petra Pavla, v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zopakoval, že prezidentský kandidát neříká o své roli a studiu před rokem 1989 úplnou pravdu. Vojenský historik Eduard Stehlík mu oponoval a zdůraznil, že pro svá slova nemá žádný důkaz.
Kocáb: Putin je řezník. Hraje se ale o zažehnutí třetí světové války, buďme opatrní
Pravděpodobně ruské rakety zasáhly během úterního večera polské území. Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába je nutné v této situaci jednat s chladnou hlavou. Jakmile by prý byl aktivován článek 5 zakládající smlouvy NATO, podle kterého je útok na jeden členský stát útokem na všechny, začala by třetí světová válka. Upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat
Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.
Narodil se v Lidicích 15 dnů před vyvražděním obce. U hrobu pořád zdraví: Ahoj, tati!
Říkají si lidické děti. „Žije nás posledních osm. Věrka, Libuška, Jirka...“ počítá 80letý Pavel Horešovský. V Lidicích se narodil 25. května 1942 a 10. června téhož roku nacisté v obci zastřelili 173 mužů, načež ves srovnali se zemí. „Zabili i mého tátu, kterého znám jen z fotky,“ vypráví Horešovský. Posléze zahynulo také 143 lidických žen a 88 dětí. Válku přežilo jen 17 dětí. Včetně těch, které se narodily po 10. červnu těhotným ženám z Lidic. „Měl jsem obrovské štěstí,“ děkuje osudu Horešovský.
Na Ukrajině se vyhlazování Lidic odehrává denně, říká ředitel památníku Eduard Stehlík
Totální válka, kterou na Ukrajině prosazuje ruská armáda, se podobá genocidě z 10. června 1942, kdy nacisté vyhladili Lidice na Kladensku a vyvražďování postupně podlehlo 340 civilistů. „Na Ukrajině se odehrává prakticky totéž jako v Lidicích,“ říká ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, plukovník generálního štábu v záloze.
Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik
Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.
Starostka Nových Lidic: Ženy se po válce do míst tragédie vracely. Cítily se doma
Ve čtvrtek si připomínáme 79. výročí vypálení obce Lidice. Postupem let přímí pamětníci této tragédie z 10. června 1942 ubývají. Někteří naštěstí své vzpomínky vyprávěli svým dětem, vnoučatům nebo při besedách. Podobnou zkušenost má i starostka Nových Lidic Veronika Kellerová. Její babička totiž byla jednou z přeživších lidických žen. Ta si i přes těžký osud uchovávala optimistického ducha a společně s ostatními se na místo staré obce ráda vracela. Měla pocit, že je zase doma.
Historici: Bez pomoci stovek lidí by Gabčík a Kubiš neuspěli. Pro Němce to byl šok
Pro Němce byl obrovský šok, že někdo zaútočil na tak vysokého funkcionáře. Bez zázemí a bez pomoci stovek mimořádných lidí v protektorátu by Kubiš s Gabčíkem svou akci nedotáhli do konce. Atentát na Heydricha, k němuž došlo 27. května 1942, ve vysílání CNN Prima NEWS okomentovali historici Eduard Stehlík a Jindřich Marek.
Výročí Anthropoidu: Heydrich se s Gabčíkem i Kubišem viděl několik dní před útokem
27. května si připomínáme výročí útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha, k němuž došlo před 79 lety. Dlouhé měsíce připravovanou akci úspěšně završili vojáci československé armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Projděte si v reportáži CNN Prima NEWS poslední cestu prominentního nacisty.
Zemřela Marie Šupíková, která jako dítě přežila vyhlazení Lidic. Bylo jí 88 let
V noci na pondělí zemřela Marie Šupíková, která jako dítě přežila vyhlazení Lidic. Bylo jí 88 let. Podle ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka patřila k nejaktivnějším pamětníkům.
Senátní volby: V Praze bezpečně zvítězila Němcová, Láska se Smoljakem posty obhájili
V Praze pokračovalo druhé kolo senátních voleb hned ve třech obvodech. O senátorský post zde na Praze 5 a 9 probíhaliy těsné souboje, ze kterých nakonec vítězně vyšli obhajující senátoři Václav Láska (SEN 21) s Davidem Smoljakem (STAN). Ke střídání stráží naopak dojde na Praze 1, kde nad dosavadním členem horní komory Parlamentu Václavem Hamplem (za KDU-ČSL) zvítězila Miroslava Němcová (ODS). Ta od začátku sčítání hájila poměrně bezpečný náskok.