Bývalý spolužák Petra Pavla promluvil
Kandidát na prezidenta Petr Pavel byl vůči komunistickému režimu velmi loajální a hájil jeho zájmy, tvrdil deníku Právo generálův někdejší spolužák Pavel Beneš. Podle něj Pavel o svém působení v KSČ neříká celou pravdu. Prezidentský kandidát se ale brání. Na svém webu zveřejnil další výpovědi svých bývalých spolužáků, kteří jej hájí a Benešova slova vyvrací.
„Byl velice loajální k režimu, nevěřím, že to bylo pouhé pomýlení. Nejde o to ho poškodit nebo se mu mstít, ale když chce kandidovat na prezidenta, tak by neměl nic zakrývat, protože ho to stejně jednou dožene. Řada lidí ví, kdo byl a co dělal,“ vyprávěl Beneš o Pavlovi Právu. Ten byl v letech 1988 a 1989 s prezidentským kandidátem frekventantem elitní školy pro zpravodajské důstojníky, které režim připravoval na vyslání pod diplomatickým krytím především do zemí NATO.
Podle Beneše všichni absolventi přísně utajovaného tříletého kurzu Zpravodajské správy Generálního štábu dobře věděli, že jsou cvičeni na agenty v diplomatickém prostředí. „Nikdo z nás neměl vzdělání na to dělat diplomaty, my jsme byli vojáci školení na to být pomocníky vojenských přidělenců, být jejich očima při výkonu výzvědných činností na území cizího nepřátelského státu v zájmu Varšavské smlouvy,“ popsal deníku.
Bude Babiš kandidovat na prezidenta? Hnutí ANO to oznámí až poslední říjnový den
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru. V sobotu to sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.
Dostat se do kurzu podle Beneše nebylo vůbec jednoduché. „Kromě samozřejmých kádrových předpokladů jsme prošli prověrkami všech stupňů na ministerstvu obrany nebo StB,“ vyprávěl. Cvičné úkoly, které dostávali, měly souviset se zpravodajskou činností.
„Před rokem 1989 jsme byli hrdí komunisté, na exponovaných místech s velkou budoucností, připravováni na místa pomocníků vojenských přidělenců s tím, že budeme pracovat pro rozvědku socialistického státu. Režim padl a z ničeho nic byl Pavel na exponovaných místech NATO. S nadsázkou se dá říct, že je to nejúspěšnější rozvědčík, jaký kdy byl, protože se dostal úplně nejvýš,“ zaznělo také v jeho vyprávění.
Pavel: Plazil jsem se blátem a mrznul ve sněhu
Pavel se ke svému působení v KSČ vyjádřil na Twitteru již v květnu. „Slýchám, že jsem byl za komunismu rozvědčík. Nevím, co si pod tím představují ostatní. Nebyl jsem žádný Bond, ale výsadkář průzkumník, který se plazil blátem, mrznul ve sněhu a připravoval se na vysazení v týlu nepřítele, aby hledal odpalovací zařízení nebo velitelská stanoviště,“ háji své působení ve straně.
„Mým snem tehdy bylo stát se elitním výsadkářem. Členství v KSČ jsem vnímal ve svém prostředí jako normální věc a nijak jsem to tehdy neřešil. Dnes vím, že to byla chyba. A lituji toho. Komunistický režim byl zločinný,“ uváděl v minulosti také Pavel.
Generál na svých stránkách už dříve zveřejnil také svou složku z Archivu bezpečnostních složek, ale v odpovědích na dotazy, jak to bylo s jeho přípravou na kariéru vojenského špiona ve službách Varšavské smlouvy nebo o své roli v KSČ, příliš nemluví. Tříletý kurz dokončil, po listopadu ze strany vystoupil a přijal nabídku pokračovat v armádě. Nakonec se stal náčelníkem generálního štábu a později předsedou vojenského výboru NATO. Uvádí, že „mladickou chybu“ během třiceti let služby v demokratické armádě odčinil.
Evropské volby
Výpovědi Beneše pro Právo se brání. „Zvykli jsme si, že pomluvy jsou v kampani běžné. Že je běžné, aby některá média zveřejňovala jednostranná prohlášení bez ověření a bez reakce dalších stran,“ uvedl v sobotu v reakci na článek na svém webu. „Text se zakládá na spekulativních vyjádřeních a ukazuje, že předvolební kampaň se naplno rozjíždí. Průzkumy z posledních týdnů mě opakovaně řadí na pozici před Andreje Babiše (ANO), a to spustilo nevyhnutelnou reakci,“ dodal Pavel.
Zveřejnil proto další výpovědi svých spolužáků, kteří hájí jeho verzi příběhu. „Nechci před pomluvami a manipulativními útoky obhajovat sám sebe. Jsme v kampani a je jasné, že jich bude přibývat. Kdyby na mé minulosti bylo cokoli diskvalifikujícího, těžko by si mě zástupci 30 zemí NATO zvolili za nejvyššího vojenského zástupce s přístupem k těm nejtajnějším plánům. Každému, kdo se v mezinárodní bezpečnostní politice pohyboval, je jasné, že by mi tajné služby Američanů, Britů nebo Francouzů, kteří mají i jaderné zbraně, neumožnily přístup k těmto plánům, kdyby na mně našly cokoli problematického,“ dodal ještě generál v prohlášení.
Jaroslav Gofjár, bývalý ředitel slovenské Vojenské spravodajské služby z let 2006 a 2007, v Pavlových tvrzeních uvádí, že byl prezidentský kandidát „vždy typ férového a čestného člověka, který když někomu nepomohl, tak mu rozhodně neublížil“. „Jsem si jistý, že takový zůstal i nadále,“ uvedl a vyvrátil několik Benešových tvrzení.
„Většina z nás by s největší pravděpodobností skončila někde u nějakého technického nebo analytického oddělení,“ přidal se Pavel Zůna, bývalý ředitel odboru vojenské diplomacie Vojenské zpravodajské služby a bývalý zástupce ředitele Vojenského zpravodajství.
Beneš byl z kurzu vyřazen, měl problémy
Ten se zároveň ve svém stanovisku opřel i do Beneše. „Je potřebné také říci, že pan Beneš byl z kurzu vyřazen, protože nesplňoval především studijní požadavky v oblasti jazykové přípravy. Problémy měl od začátku, přestože tomu věnoval maximální úsilí, nestačilo to. Nedokončení postgraduálního studia mělo v té době negativní vliv na další kariéru důstojníka,“ popisoval.
„V nejbližších měsících očekávám další útoky, ale jedno je jisté – nic na mě nenajdou, můžou si jen vymýšlet a lhát a toho se nebojím,“ stojí si za svým Pavel.
První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Pavel má podle posledních průzkumů nejsilnější podporu, za ním je šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který ale zapojení do prezidentské volby stále nepotvrdil. Jako třetí v průzkumech vychází bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Zleva: prezidentští kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Pavel Fischer Zdroj: CNN Prima NEWS, profimedia.cz
Petr Pavel Zdroj: Archiv TV Prima
Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: Getty Images
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Danuše Nerudová Zdroj: FTV Prima/ 7 pádů Honzy Dědka
Danuše Nerudová Zdroj: Tým Vogue
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Jaroslav Bašta Zdroj: CNN Prima NEWS
Jaroslav Bašta Zdroj: profimedia.cz
Tomáš Zima Zdroj: ČTK
Tomáš Zima Zdroj: CNN Prima NEWS
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz