reklama

Hamáček: K nouzovému stavu není zatím důvod. Budoucí lockdown ale nemůžeme vyloučit

Nevidíme důvod vyhlašovat nouzový stav, řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo zdravotnictví chtělo vládě nouzový stav navrhnout kvůli čtyřem nejvíce zasaženým krajům. Hamáček zdůraznil, že pokud tyto kraje vyžadují využití pracovní povinnost mediků, je to řešitelné stavem nebezpečí, který vyhlašuje hejtman.

reklama

Nouzový stav, který v Česku po začátku pandemie platil po dobu 250 dnů, by mimo jiné znamenal možnost opět povolat mediky do nemocnic. Právě to by podle ministerstva zdravotnictví mohl být důvod pro jeho vyhlášení. V těch nejvíce zasažených zařízeních už vypomáhá celkem 150 vojáků, krizový štáb v pondělí schválil 44 dalších žádostí o pomoc.

„Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v některých krajích vyžaduje situace zavedení pracovní povinnosti pro mediky. Je potřeba postupovat v souladu s krizovým zákonem, každé opatření musí být odůvodněno. Pokud jsme v situaci, že čtyři kraje vyžadují využití pracovní povinnosti, je to řešitelné stavem nebezpečí, který vyhlašuje hejtman. Informovali jsme ministerstvo a požádali jsme kraje, aby sdělily svůj postoj,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci.

Dosluhující ministr vnitra podotkl, že šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) s tímto postupem souhlasí. „Nevidíme důvod vyhlašovat nouzový stav bez jednání v krajích, kde zasednou jednotlivé krizové štáby. Pokud se ukáže, že situace není zvladatelná krajskými prostředky, může se do toho vložit stát,“ doplnil Hamáček.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) by případné vyhlášení nouzového stavu kvůli další vlně pandemie koronaviru pokládal za logický krok. Situace je podle něj kritická, výhled nepříznivý, nemocnice na jižní Moravě jsou už nyní kapacitně na hraně a musejí si navzájem pomáhat. „Vyvolání nouzového stavu by byl logický krok, symbolický velký vykřičník pro lidi. Musíme se začít chovat zodpovědněji,“ řekl po jednání jihomoravského krizového štábu.

Vyhlášení nouzového stavu během pandemie koronaviru

Od Do Počet dnů
12. března 2020 7. května 2020 67
5. října 2020 14. února 2021 133
15. února 2021 26. února 2021 12
27. února 2021 11. dubna 2021 44
Celkem 256

Žádné opatření nelze vyloučit

Premiér Andrej Babiš (ANO) ujistil, že žádný lockdown už Česko nečeká. Hamáček si ale tak jistý není. „Když vidím predikce, tak se obávám, že není možné vyloučit žádné opatření. Vše musí směřovat k tomu, aby se epidemie zlomila. Jsme ve stejné diskuzi jako na jaře. Některá čísla jsou navíc horší, ale ještě že máme vakcíny. Kdyby nebyly, nemocnice už zkolabovaly,“ reagoval na dotaz novinářů.

V posledních týdnech se vedou debaty o povinném očkování, minimálně v některých profesích, jako jsou zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách. Například Rakousko ale vyhlásilo, že od 1. února bude vakcinace povinná pro všechny.

„Měla by se sejít pracovní skupina a mělo by dojít k vypořádání, zda nejít cestou povinné vakcinace v některých profesích. Já ale podpořil povinné očkování jako v Rakousku, jiná cesta není. Jako jsme eliminovali neštovice, tak eliminujeme covid,“ prohlásil Hamáček. Zdůraznil ale, že jde o jeho osobní názor, ne vlády nebo sociální demokracie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama