reklama

Historik: Trump musí zvolit jinou taktiku než u Clintonové, Biden není silný rétor

Již během středečních brzkých ranních hodin dojde k první televizní debatě amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa a jeho soupeře z řad demokratů Joea Bidena. Tito dva politici se společně utkají o Bílý dům. Co lze očekávat od nadcházející debaty? Jakou taktiku by měl použít Trump? A jaké jsou slabé stránky Bidena? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl historik z Ústavu světových dějin FF UK Jan Koura.

reklama

Americký prezident Donald Trump již nemůže v nadcházejících debatách proti svému protivníkovi Joeu Bidenovi používat stejnou taktiku jako proti Hillary Clintonové před čtyřmi lety. Tehdy se vymezoval vůči politikům a tvrdil, že přichází mimo zavedený politický establishment. Vzhledem k tomu, že ve volbách uspěl a v posledních letech USA vedl, již toto tvrdit nemůže.

Myslí si to historik Jan Koura. „Měl jiný styl, byl mnohem lidovější a snažil se argumentovat tím, že stojí mimo politiku, tedy mimo establishment,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s tím, že nyní Trump musí voliče spíše přesvědčit, že ekonomika si za jeho vedení vede dobře a především že zvládá pandemii koronaviru.

K tématu

Achillovou patou jeho oponenta Bidena pak podle Koury je především fakt, že není příliš silným rétorem, což se ukázalo již během primárek mezi demokraty. Zde totiž bylo podle Koury patrné, že se nynější kandidát demokratů občas přeřekl, čehož jeho oponenti využívali. Demokraté se nyní bojí, že podobný obrázek bude k vidění i nyní, kdy Biden půjde proti Trumpovi.

Debatu může ovlivnit i vysoký věk Trumpa s Bidenem

Samotná debata mezi oběma kandidáty se pak nejspíš ponese v podobném stylu jako před čtyřmi lety mezi Trumpem a Clintonovou. „Bude to plné agresivity a osobních útoků, budou si hodně skákat do řeči,“ řekl historik směrem k nadcházející debatě.

Koura v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také prohlásil, že favoritem debaty je podle něj nynější prezident, protože má lepší rétorické schopnosti než Biden. Zároveň je však třeba zohlednit i věk obou kandidátů. Trump je nyní ve svých 74 letech nejstarším zvoleným prezidentem, Biden je dokonce o tři roky starší. V průběhu debaty tak může na Trumpa či Bidena dolehnout únava. „Oba jsou starší, bude tedy záležet, jak dokážou udržet svoji koncentraci na otázky,“ doplnil Koura.

Historicky první televizní debata mezi prezidentskými kandidáty se odehrála již v roce 1960 mezi demokratem Johnem F. Kennedym a republikánem Richardem Nixonem. Vstoupila do dějin, protože podle mnohých odborníků vyhrála Kennedymu volby. Na obrazovce totiž působil energicky a sebevědomě, navíc se nebál použít make-up, aby v televizi lépe vypadal a nepotil se. Oproti tomu Nixon jej odmítl a v debatě působil až nezdravě. Televize tak byla klíčovým faktorem v Kennedyho cestě za vítězstvím.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama