Nechceme být spojováni s ruskou agresí. Hotel Moskva ve Zlíně změní jméno

Sedmdesát let se největší a nejstarší hotel ve Zlíně jmenoval Moskva. Vznikl ve třicátých letech za éry Tomáše Bati a dodnes je dominantou města. Název po východní metropoli získal v padesátých letech. Kvůli ruské agresi na Ukrajině se ale teď bude znovu přejmenovávat a z hotelu Moskva bude hotel Zlín.

Tomáš Baťa, který zemřel rok před dokončením hotelu, by asi jen těžko chápal, proč se jedna z hlavních zlínských dominant jmenuje právě podle hlavního města Ruska. První dvě desetiletí totiž na střeše hotelu svítil nápis Společenský dům. Název Hotel Moskva získal až po komunistickém převratu v padesátých letech.

Pokusů, aby Moskva z názvu hotelu zmizela, bylo v minulosti už několik. Poprvé hned po sametové revoluci. A naposledy vloni, když se zjistilo, že za výbuchy v nedalekých muničních skladech ve Vrběticích stojí zřejmě ruští agenti. Přejmenovávat se ale bude až teď.

Petici podepsalo přes 1400 lidí

Hned minulý čtvrtek, jen pár hodin poté, co Rusové napadli Ukrajinu, vznikla petice, která přejmenování hotelu žádala. Během několika dnů ji podepsalo více než 1400 lidí. „Po roce 1989 nebyla k přejmenování dostatečná vůle, ale teď je doba v tomto směru příhodná,“ uvedl autor petice Vít Marek.

Na současnou válečnou situaci se nakonec rozhodlo rázně zareagovat i vedení hotelu. Na svých webových stránkách vydalo krátké prohlášení. „Nepřejeme si, aby jméno hotelu bylo spojováno s touto neomluvitelnou agresí zcela nepřijatelnou pro nás i celou moderní společnost. Tímto oznamujeme, že od této chvíle, i přes nemalé finanční náklady, podnikáme veškeré kroky k tomu, aby hotel v centru Zlína co nejdříve zasvítil na střeše pod novým názvem: Hotel Zlín,“ informovala ředitelka Miloslava Dümlerová.

Kdy přesně nápis Moskva z budovy zmizí, neoznámila.

Tagy: