reklama

Hradní kancelář se dlouhodobě chová podivně, ale teď už je to za hranou, říká Kupka

Místopředseda ODS Martin Kupka se pustil do blízkých spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana. „Trochu jsme si zvykli na to, že se hradní kancelář chová podivně, ale tohle je daleko za hranou toho, co si můžou dovolit,“ řekl Kupka během vysílání CNN Prima NEWS. Hradní kancléř Vratislav Mynář i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček čelí ostré kritice za to, že dlouhodobě zamlčovali prezidentův zdravotní stav.

reklama

Kupka považuje kroky Kanceláře prezidenta republiky z posledních dnů za velmi vážný útok na prezidentský úřad. „Trochu jsme si zvykli na to, že se hradní kancelář chová podivně, ale tohle je za hranou toho, co si můžou dovolit,“ kritizoval tvrdě místopředseda ODS.

S podrobnějšími informacemi o zdravotním stavu hlavy státu totiž přišel až v pondělí šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten na tiskové konferenci citoval úryvky z dopisu, který podepsal ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Jde o odpověď na dotazy ohledně Zemanova stavu, na které Vystrčil nedostal odpověď z Pražského hradu. Stejné následně zaslal i do ÚVN.

Podle nemocnice je návrat prezidenta k pracovním povinnostem minimálně v nejbližších týdnech nepravděpodobný. „Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval Vystrčil.

Kupka, podobně jako mnoho dalších zákonodárců, považuje celou věc za velmi vážnou. „Nejde o počítačovou hru. Přeci není normální, že se tu odehrávají takové hry a lži,“ nechápal. Vratislav Mynář krátce před vystoupením předsedy Senátu svolal vlastní tiskovou konferenci, na které Vystrčila kritizoval za pokrytectví. Právě hradní kancléř je ale nyní sám terčem kritiky politiků i expertů.

Sám totiž informace od lékařů obdržel už 13. října. Přesto za prezidentem o den později přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Během setkání došlo k podpisu rozhodnutí o svolání jednání dolní komory Parlamentu. Krátce poté se začalo spekulovat o tom, že podpis nepatří prezidentovi. Případ prošetřuje i policie. Kupka Vondráčkovu návštěvu v ÚVN zhodnotil jako „scénu ze špatného filmu“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama