reklama

Zeman není podle nemocnice schopen vykonávat úřad, oznámil Vystrčil. Prognóza je nejistá

Prezident Miloš Zeman není v současné době schopen vykonávat své pracovní povinnosti. V pondělí to na tiskové konferenci oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Šéf Senátu přečetl dopis, který dostal v pondělí od ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala.

reklama

„Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman – prezident republiky – v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ prohlásil šéf Senátu Miloš Vystrčil v pondělí večer na velmi očekávané tiskové konferenci.

Vystrčil přečetl dopis, který podepsal ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. Jde o odpověď na dotazy šéfa Senátu a jeho kolegů. Ty Vystrčil poslal jak na Hrad, tak i do nemocnice. Z Hradu ale žádné odpovědi nepřišly. Mynář krátce před tiskovou konferencí Senátu pouze řekl, že Vystrčil předvádí pokrytectví.

Podle sdělení nemocnice je návrat prezidenta k pracovním povinnostem nepravděpodobný. „Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ přečetl dále Vystrčil. „Sdělení ÚVN si velmi vážím a myslím, že k celé události přistoupila velmi zodpovědně,“ dodal předseda Senátu.

Mynář dostal dopis už ve středu

Ten samý dopis, který Vystrčil přečetl, dostal i hradní kancléř Vratislav Mynář, který několik hodin předtím požadavek šéfa Senátu na nemocnici ostře zkritizoval na tiskové konferenci. Se stanoviskem nemocnice měl být seznámen ve středu 13. října.

Ovšem následující den se na popud kancléře dostavil do Ústřední vojenské nemocnice předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a podle jeho slov před ním prezident vlastnoručně podepsal rozhodnutí o svolání zasedání Sněmovny. „Komunikuje, můžu vyvrátit spekulace, že by nemohl mluvit,“ řekl médiím s tím, že se hlava státu udržuje v obraze čtením zpráv. „Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel,“ dodal.

Na Zemanovo okolí bylo následně podáno trestní oznámení ohledně podezření, že podpis na dokumentu je možná zfalšovaný. Touto věcí se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ). Bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt podotkl, že je to vůbec poprvé v historii prezidentské kanceláře, kdy se řeší pravost podpisu.

Šéf Sněmovny po Vystrčilově tiskové konferenci uvedl, že neví, proč kancléř takto postupoval. „Minimálně jsem měl být informován,“ řekl. Zopakoval, že s prezidentem osobně mluvil a Zeman před ním podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. Podle něj prezident věděl, co podepisuje. „Nedokážu se vyjádřit k prohlášení ÚVN, mohu komentovat pouze těch šest minut, kdy jsem u prezidenta byl,“ řekl Vondráček. „Z jedné schůzky nevyvodíte celkový stav,“ doplnil.

Senátoři jsou pro aktivaci článku 66

Podle šéfa Senátu je nyní namístě aktivace článku 66. „Jiná možnost nepřichází do úvahy než to, kdy a jak aktivujeme článek 66 Ústavy České republiky,“ doplnil Vystrčil. Právě článek 66 pojednává o tom, že prezident není krátkodobě schopen vykonávat svou funkci.

Pro aktivaci článku jsou senátoři napříč všemi kluby. V úterý se bude konat schůzka s předsedy sněmovních stran a budou se společně bavit o tom, co dál a zda skutečně dojde k aktivaci článku.

Článek 66 je v ústavě pro případ, že prezident není z nějakého důvodu schopen úřad vykonávat. V takovém případě se musí shodnout Senát i Poslanecká sněmovna na tom, že to tak je. Pravomoci hlavy státu se pak dělí mezi předsedu Poslanecké sněmovny a premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama