Návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana dala za vznik řadě spekulací. Ta nejprobíranější se týká podpisu hlavy státu na dokumentu, který svolává novou Sněmovnu. Veřejnost míní, že podpis nepatří Zemanovi. Tuto domněnku podporuje i prezidentův bývalý spolupracovník Wiliam Pešek. Webu Seznam Zprávy sdělil, že si je jistý, že se nejedná o jeho podpis.
Pro Zemana Pešek pracoval od 90. let, naposledy mu pomáhal při jeho první kandidatuře na prezidenta. Za 30 let, co jej zná, si je jistý, že umí dostatečně rozpoznat podpis hlavy státu. Ten, který ukázal Vondráček, k němu však nepatří.
„Miloš vždy napsal ‚Z‘ a zbytek měl tendenci odfláknout. U důležité listiny jsem ho i občas prosil, aby se podepsal hezky. V takovém případě byl ochotný napsat ‚Ze‘ a pak už zase vlnovky,“ pospal webu Seznam Zprávy bývalý spolupracovník. V životě prý neviděl Zemana, aby vykreslil následující písmena: man.
„Nikdy jsem neviděl, a to jsem byl u tisíců podpisů, kdy jsem mu koukal pod ruce, aby to podepsal takhle,“ míní. V rozhovoru sdělil, že prezidenta zažil již v řadě situací – kdy byl unavený, bez nálady, lezla na něj chřipka nebo měl něco upito.
„Čím byl unavenější, tím víc podpisy odflakoval. Neumím si představit, že v tomto stavu na JIP by se kreslil s jednotlivými písmenky. A hlavně – typ písma není vůbec jeho,“ má jasno Pešek. Pochybnosti o pravosti podpisu má nejen veřejnost, ale i někteří politici.
Odborníci jsou zdrženlivější
„Skutečně je to minimálně hodně podivné, protože člověk, který je unavený intenzivní léčbou, by těžko měl tak dynamický podpis. Možné to ale samozřejmě je. To ostatně už vyšetřuje vrchní státní zástupkyně v Praze,“ podotkl senátor Zdeněk Hraba (STAN). Odkazoval tak na podané trestní oznámení pro podezření ze zfalšování podpisu.
Případ proto vyšetří kriminální police. „Touto věcí se bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ),“ potvrdil CNN Prima NEWS její mluvčí Jaroslav Ibehej s tím, že více informací NCOZ zatím poskytovat nebude. Pešek dodal, že v případu policii rád pomůže.
Ačkoliv mají mnozí v celé kauze jasno a věří, že podpis je, či není zfalšovaný, odborníci jsou ve svých výrocích opatrnější. Pravost podpisu nechtějí posuzovat pouze z fotografií. „Podpis se může a nemusí v čase vyvíjet, záleží na konkrétním jedinci. Někdo jej může měnit často, u jiného je 30 let stabilní. Na základě sdílených dokumentů nelze seriózně rozhodnout, zda je podpis pravý, nebo ne,“ doplnila grafoložka Zuzana Dobiášová CNN Prima NEWS.