reklama

Hrozí, že zkrachují i další dodavatelé energií. Regulační úřad vysokým cenám nezabrání

Ceny elektřiny a plynu by mohly být kvůli pádu společnosti Bohemia Energy pro tisíce domácností neúnosné. Navíc hrozí další krachy alternativních dodavatelů. Energetický regulační úřad jim prý nedokáže zabránit. Má příliš slabé pravomoce.

reklama

Máte plyn či elektřinu? A mohli bychom je vidět? Tak asi v podobném duchu se Energetický regulační úřad zkusil dotázat všech 470 dodavatelů na trhu. Zajímá ho, zda mají firmy dostatek těchto komodit pro své zákazníky, a neskončí tak úplně stejně jako Bohemia Energy a její skupina. „Celkově si myslím, že počet dodavatelů, kteří ukončí svou činnost, přesáhne deset,“ míní výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

„Krach takových společností jako Bohemia Energy je jednoznačně selhání ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu,“ má jasno šéf ODS Petr Fiala.

Pravomoce regulátora

Háček je ale v tom, že i když regulátor zjistí, že firma energie nakoupené nemá, nemůže udělat vlastně vůbec nic. „Jestliže regulátor nemá kompetence dané zákonodárci, zákony, nemůže zasahovat do trhu jako takového,“ vysvětlil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Jinak řečeno – všechno padá na vrub ministerstva průmyslu a obchodu, které energetickým firmám nechávalo dlouho ring volný. Což fungovalo do té doby, dokud energie skokově nezdražily. „Stát nemá šanci do toho zásadním způsobem vstupovat. Trh je hodně liberální. Musíme zajistit, a to jsme zajistili, dodávky elektřiny a plynu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Lidi od plynu a elektřiny skutečně nikdo neodstřihne, ale zaplatí za ně hodně. „Do konce topné sezony to může být až 60 tisíc korun,“ upozornil mluvčí Innogy Pavel Grochál.

Snížení daně

„Dodavatelé poslední instance dneska reálně nabízejí ceny těm, kteří k nim museli přejít, s 30procentní marží. Vůbec nechápu, jak je tohle možné,“ sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Jestliže bude stanovena cena, Energetický regulační úřad zkontroluje, zda odpovídá skutečně nákladům,“ uvedl Kebort.

Ani tak ale cena malá nebude a tisíce lidí budou mít problém účty zaplatit. Stát uvažuje o snížení daně na energie a ve hře jsou i energetické šeky. „To, co se děje s cenami energií, je skutečně vážné a já musím všem říct, že nás nečeká lehká zima a příští rok,“ varoval Fiala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama