hymna

Výpis příspěvků ke štítku „hymna“

Jedinečný stadion 974 i maskot bez nohou. Co jste nevěděli o fotbalovém MS v Kataru?

V netradičním datu, přesto se fanoušci dočkají. Mezi listopadem a prosincem se příznivci kopané mohou těšit již na 22. ročník mistrovství světa ve fotbale. Poprvé v historii bude jeden z významných sportovních svátků hostit arabská země, konkrétně Katar. Pořadatelé museli vybudovat sedm nových stadionů, překvapili i neobvyklým maskotem. Na co vše se mohou nejen účastníci těšit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech zajímavostí.

Autor české hymny Josef Kajetán Tyl: Se švagrovou měl sedm dětí. Zemřel před 165 lety

„Miláček národa“ a autor textu české hymny. Dramatik a spisovatel Josef Kajetán Tyl zemřel přesně před 165 lety. I přesto, že jeho tvorba měla výchovný charakter, byl součástí milostného trojúhelníku – jeho milenkou byla vlastní švagrová, se kterou měl nakonec sedm dětí. Tehdejší společnost mu také vděčila za organizaci prvních českých plesů. Podrobnosti o Tylově životě prozradil v rozhovoru se CNN Prima NEWS Josef Kremla z Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.

Co bude Rusům hrát na olympiádě? S Kaťušou neuspěli, nyní zkouší Čajkovského

Ruští atleti stále nevědí, co jim bude hrát v případě vítězství na nadcházejících olympijských hrách v japonském Tokiu. Tradiční státní hymna to být nemůže kvůli trestu za pravidelný doping ruských sportovců, ze hry je i slavná píseň Kaťuša, kterou Rusové zprvu prosazovali jako náhradu za hymnu. Nyní přišli s novým návrhem. Při slavnostním ceremoniálu by jim mohla hrát některá ze skladeb Petra Iljiče Čajkovského.