To, že hypotéky budou v ČR rekordně levné, už je „ložené“. Kdo pochybuje, zřejmě nesleduje, co v posledních týdnech činí světově významné centrální banky v čele s tou americkou.
Období let 2008 až 2019 zkrátka bylo jen jakýmsi zahřívacím kolem a v nadcházejícím desetiletí se nové stamiliardy budou do ekonomického systému pumpovat v daleko vyšším tempu. Poté, co se Fed rozhodla odkupovat prašivé dluhopisy, je už jen otázku času, kdy za nově vytvářené dolary bude nakupovat i akcie.
V Evropě zase bude jedinou možností, jak zabránit bankrotu Itálie a rozpadu eurozóny, spuštění něčeho na způsob shazování peněz z vrtulníku. Jinými slovy, dluh se bude záplatovat tiskem stamiliard eur.
Centrální bankéři budou jako v minulém desetiletí manipulovat veřejnost tvrzeními, že o žádné tištění nejde a že jejich expanze není inflační. Ve skutečnosti čekejme dramatický růst cen aktiv typu akcií v USA nebo nemovitostí v celém ekonomicky vyspělém světě. To bude ta inflace!
Do konce roku 2021, až bankéři přestanou do úroků započítávat navýšenou rizikovou přirážku, spadnou sazby hypoték v ČR na své rekordní minimum, což bude jeden z vítaných důsledků znehodnocování peněz v podání centrálních bank.
Ovšem vítaný jen pro někoho. Stále větší část veřejnosti si nebude moci vlastní nemovitost vůbec dovolit. Až bude těchto lidí dostatečné množství, „osmělí se“ politici k takovému navýšení zdanění a zregulování nemovitostí, že to bude hraničit s jejich znárodněním – čekejme to kolem roku 2030. Veřejnost budou manipulovat tvrzením o solidaritě a nutnosti přivřít nebezpečně rozevírající se nůžky bohatství.
Stát – konkrétně jeho centrální banka – tedy nejprve připravuje občany o úspory znehodnocováním peněz a brzy začne připravovat o úspory i ty, co důsledkům znehodnocování peněz zatím unikají spořením ve formě investice do nemovitosti.
Trh je spontánní a bude na toto ohrožení reagovat. Čekejme tedy obrovský nárůst cen aktiv typu některých kryptoměn, jako je bitcoin. Po roce 2030 mohou být kryptoměny svým způsobem tím, čím jsou dnes nemovitosti.