reklama

Katastrofa, říká důchodkyně Marcela. Za energie platí přes 10 tisíc a musí pracovat

Katastrofa. Tak označuje zdražení energií důchodkyně Marcela Bačíková z Neratovic. Jako jedna z mnoha se ozvala naší redakci poté, co jí přišla složenka od dodavatele poslední instance. Nově má za elektřinu a plyn platit přes deset a půl tisíce korun měsíčně. Kdyby nechodila do práce, tak by s důchodem neměla šanci vyjít.

reklama

Paní Bačíková byla při včerejším vybírání pošty nepříjemně překvapená. U Bohemia energy platila za elektřinu a plyn dohromady asi 2 600 korun. Dodavatel poslední instance jí teď ale naúčtoval za plyn 6 220 a za elektřinu přes 4 300 korun.

„Má to trvat prý půl roku, tak to máte 40 tisíc jen na plynu,“ podotýká seniorka. I s elektřinou by za půl roku mohla zaplatit více než 60 tisíc korun. Ve svých 67 letech chodí stále do práce, živí se jako uklízečka. K platu pobírá také starobní a vdovský důchod. Z peněz podporuje svého syna, který si momentálně hledá práci.

„Jsem hrozně nespokojená. Když nebudu moci pracovat – a nemůžu se spoléhat na syna, protože ten si najde nějakou holku a půjde z domova – tak to bude katastrofa,“ říká paní Bačíková. Redakce CNN Prima NEWS sečetla její výdaje. Každý měsíc musí zaplatit asi 30 tisíc korun.

Její příjmy z práce a důchodů činí 33 tisíc korun. Každý měsíc má tak šanci ušetřit tři tisíce. „Kdybych nepracovala, tak budu v minusu, protože mám jen 15 tisíc důchod,“ pokračuje žena s tím, že pracovat plánuje ještě rok. „Bude mi 68 let, jsem už unavená,“ dodává. U nového dodavatele očekává, že si připlatí, rozhodně ne ale tolik jako nyní.

„Kdybych platila elektřinu třeba dva tisíce měsíčně a dejme tomu 2500 za plyn, tak to by mi určitě pomohlo,“ doplnila žena. Do konce měsíce by měla zaplatit první složenku za plyn. To ale paní Bačíková odmítla. Bude se snažit podepsat smlouvu s novým a levnějším dodavatelem co nejdříve, stejně jako mnoho dalších lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama