360°; Jana Matesová, Ilona Švihlíková; 21.1. v 21:59
S Donaldem Trumpem se vrací otázka ekonomické suverenity a průmyslové politiky. Je potřeba si na rovinu říct, co může Česko a Evropská unie v tomto ohledu udělat, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní však nemáme žádnou silnou kartu, se kterou bychom mohli s USA hrát. Podle ekonomky Jany Matesové by však mohl zafungovat argument, že se zavedením cel se zvýší inflace. Připomněla také jeden vstřícný krok, který mohli evropští politici udělat ještě před inaugurací.
Švihlíková zdůraznila, že Trumpovým cílem je „učinit Ameriku znovu velkou“. To se bude projevovat i v jeho ekonomické politice, kdy se zřejmě bude snažit obnovit průmyslovou páteř USA. „S Trumpem se ještě více než předtím vrací do hry národní zájem. Vrací se domácí otázka ekonomické suverenity a průmyslové politiky,“ zdůraznila Švihlíková.
ČTĚTE TAKÉ: Mohou se Češi předčasně radovat? Trumpova cla zatím na EU nemíří, přesto důsledky už cítíme
Podle ní je potřeba si na rovinu říct, co pro to může udělat Česko a Evropská unie udělat. Její vize však není zrovna povzbudivá. „Nejenomže Trumpa vůbec nezajímáme, to je možná skoro lepší, ale my hlavně nemáme v ruce žádnou silnou kartu, se kterou bychom s ním hráli. To je ten hlavní problém,“ uvedla ekonomka.
Podle Jany Matesové je však vše ještě otázkou jednání. Zdůraznila, že rozdíl v obchodu je ve skutečnosti 130 miliard dolarů, nikoli 300, jak tvrdí Trump. „A to zase není tak strašně moc, aby to nešlo vyrovnat. Americký export do Evropy by se musel zvýšit o 22 procent, ale to je silný faktor, který má Evropa v ruce,“ míní bývalá zástupkyně Česka u Světové banky.
Dalším je podle ní fakt, že vzájemným zvýšením cel poroste také inflace. „To je přeci to, co američtí voliči nechtěli. Spolu s migrací to bylo téma číslo jedna. Nechtějí to ani evropští voliči, čili raději se dohodněme,“ shrnula Matesová.
Už minulý rok mohla podle ní Evropa učinit vůči Trumpovi vstřícný krok. „Jsou lidé, kteří říkají, že Evropa měla už v listopadu proaktivně jet vyjednávat, možná v tichosti, a proaktivně nabídnout snížení některých svých stávajících cel. Tím by Trumpovi nabídli ruku a řekli, že Evropa je připravená jednat, kupříkladu o zvýšení dodávek fosilních paliv ze Spojených států,“ dodala Matesová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bitcoin je před nástupem Trumpa na novém rekordu. Vlastní kryptoměnu vydala i Melania